Miniatűr mélytengeri állatkákat fedeztek fel

Több mint 5000 méteres mélységben meglepően sok, eddig ismeretlen parányi állatkára bukkantak kutatók a tengerfenéken.

Az egysejtű élőlényeket az Atlanti-óceán déli részén, különböző helyszínekről hozták felszínre.

A felfedezés több nemzetközi expedíciónak köszönhető. Az állatkák túlnyomó többsége ostoros egysejtű, amely főként vízből áll, és a maga két-tíz mikrométeres nagyságával az emberi szem számára észrevehetetlen. A kutatásban részt vevő Kölni Egyetem zoológiai intézetének két munkatársa, Hartmut Arndt és Frank Scheckenbach az amerikai tudományos akadémia folyóiratában közölte az eredményeket a német Focus Magazin internetes kiadása szerint.

Első ízben kerültek elő ilyen élőlények a mélytengeri iszapból. Az állatok a csekély táplálékkínálat ellenére meglepő változatosságról tanúskodnak - számoltak be a kutatók, aláhúzva, hogy számos olyan állatot hoztak felszínre, amelyet még sose látott ember, és amely nem szerepel egyetlen nemzetközi génadatbankban sem. Az eredmények azt sugallják, hogy a tenger mélyén éppoly fajbőséggel fordulnak elő az egysejtűek, mint a sekélyebb vizekben.

Az apró állatok igen hasznos szerepet töltenek be élőhelyükön, ugyanis segítenek szabályozni a mélység oxigénháztartását azzal, hogy baktériumokat esznek. Amennyiben az oxigénfogyasztó baktériumok elszaporodnak, az ostorosok is felélednek nyugalmi állapotukból, és elfogyasztják a baktériumtömegeket - így elkerülhető az oxigénhiány.
Az expedíciók során vonóhálókkal és talajmintavevőkkel első ízben hoztak fel mintát 5500 méter mélységből. A kutatók most egyes élőlényeket tenyészteni kezdtek, hogy többet tudjanak meg táplálkozási stratégiájukról, illetve hogy kiderítsék, miként bírják ki a mélységben uralkodó 250 báros nyomást.

Forrás: MTI