Borotválkozás utáni arcápolók tesztje

A bőr ellenálló képességét gyengítő, allergiás reakciókat kiváltó vagy rákkeltő hatású anyagot tartalmazó borotválkozás utáni balzsamok is kaphatók a boltokban - derült ki a TESZT Plussz magazin novemberi számában megjelent after shave-tesztből.

A hagyományos arcszeszek mellett egyre nagyobb teret nyernek a férfiak körében a borotválkozás utáni balzsamok. Az ÖKO-TEST segítségével ezúttal ezek egészségügyi, azon belül is főleg bőrgyógyászati hatásainak járt utána a magazin.

A felmérés szerint a gyengébben szereplő balzsamok közös tulajdonsága, hogy polietilén-glikolt (PEG) vagy annak származékait tartalmazzák. Ezen emulgeátoroknak az a szerepe, hogy összekapcsolják a zsírt és az olajat a vízzel, így sűrűbb, tejszerű állagot kölcsönöznek a balzsamnak, viszont csökkentik a bőr ellenálló-képességét az idegen anyagokkal szemben.

A leggyengébb after shave-ek formaldehidet vagy halogénorganikus vegyületet is tartalmaznak, amelyek erős allergiás reakciókat válthatnak ki az arra érzékenyeknél, sőt rákkeltő hatásúak is lehetnek.

A tesztelt készítmények jelentős részénél azonban a jótékony hatásokat nem árnyékolják be az egészségre káros mellékhatások. Az ÖKÖ-TEST által bevizsgált, itthon is kapható 9 balzsamból 4 kiváló, további 2 jó minősítést ért el. A 4 kiváló között szerepel az egyik drogérialánc illetve egy áruházlánc jóval kedvezőbb árfekvésű, sajátmárkás terméke is.

A borotválkozás utáni arcszeszek és balzsamok frissítenek, ápolják a bőrt, és igyekeznek a borotválkozás közben igénybevett bőr víz- és zsírháztartását helyrebillenteni. A teszten szerepelt balzsamok mindegyike tartalmaz parfümöt, s a vizsgálat csak néhány alkalmazott illatanyagot talált allergénnek.

Forrás: MTI