A legtöbb alultáplált gyerek Dél-Ázsiában él

A krónikusan alultáplált, öt évnél fiatalabb gyerekek több mint fele Dél-Ázsiában él - állapította meg egy ENSZ-jelentés szerdán.

A tartósan alultáplált gyerekek nagyobb valószínűséggel kapnak súlyos fertőzést, vagy halnak bele olyan gyakori betegségekbe, mint a hasmenés, kanyaró, tüdőgyulladás vagy a malária - közölte az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) jelentése.

A kisgyerekek több mint 40 százaléka alultáplált Afganisztánban, Nepálban, Indiában, Bangladesben és Pakisztánban, abban az öt országban, ahol a legrosszabb a helyzet. Közel 83 millió 5 évnél fiatalabb gyereknek nem jut elegendő élelem ezekben az országokban, míg a világ többi országában összesen 72 millió gyerek alultáplált.
Daniel Toole, az UNICEF dél-ázsiai regionális igazgatója kiemelte az ellentmondást, amely több ország gazdasági növekedése és az elfogadhatatlanul nagy arányban fennálló, krónikus alultápláltság között van.

A Dél-Ázsiában még létező gyerekházasságok gyakorlata miatt sok tizenéves esik teherbe, akiknek a könnyebb szülés érdekében azt tanácsolják, egyenek kevesebbet. Ennek következtében ők maguk is alultáplálttá válnak, gyerekük pedig kis súllyal születik.
Ezekben az országokban a kismamák kevesebb mint harmada kezdi el a szoptatást az újszülött életének első három napjában. A jelentés szerint a hat hónapos korig tartó kizárólagos szoptatás 12-15 százalékkal csökkenthetné a fejlődő országokban az öt évesnél kisebb gyerekek halálozási arányát.

Toole úgy véli, a legmagasabb szinten kell döntést hozni a kérdésről: "az élelmezésbe történő stratégiai befektetés nélkül a gazdasági fejlődés önmagában nem hozhat és nem hoz tartós változást" - hangsúlyozta.

Forrás: MTI