Elnökválasztás: elhalasztva

Meghatározatlan időre elhalasztották a péntekre kitűzött államfőválasztást Moldovában.

A kormánypárti képviselők szavazataival csütörtökön döntött úgy a parlament, hogy jogértelmezési zavarok miatt később tartják meg az elnökválasztást. Az ellenzékben lévő kommunista képviselők nem vettek részt a szavazáson, és azzal vádolták a kormányoldalt, hogy időnyerésre törekszik. A volt szovjet köztársaságban az alkotmány alapján a parlament választja meg az államfőt, mégpedig legalább kétharmados többséggel.

A 110 tagú parlamentben 53 mandátummal rendelkező négypárti kormánykoalíció Marian Luput, a Demokrata Párt vezetőjét jelölte államfőnek, s a politikusnak nincs kihívója. Lupu megválasztásához legalább 61 szavazat szükséges.

Az alkotmány nem rendelkezik arról, hogy megtartható-e egy választás, ha csak egy jelölt indul. Az alkotmánybíróság viszont 2000-ben kimondta, hogy legalább két jelöltre van szükséges, hogy érvényes legyen a választás. Ion Plesca, az elnökválasztás ügyében illetékes parlamenti bizottság vezetője közölte, hogy törvénymódosítást kell végrehajtani az alkotmánybírósági döntés világos értelmezéséhez.

Moldova mély belpolitikai válságot él át az áprilisban tartott, majd júliusban megismételt parlamenti választások óta. Bár nyolcévi kormányzás után a kommunista párt ellenzékbe szorult, a parlamentnek legkésőbb november 11-ig meg kell választania az államfőt, különben feloszlatás vár rá és ki kell írni az előre hozott választásokat.
Forrás: MTI