A fáraók Székelyföldre költöznek

Az ókori Egyiptom fáraói és képzőművészei álmukban sem hitték volna, hogy haláluk után hátrahagyott emlékeik egyszer majd a Kárpád-medencei magyarság csodálatának lesznek tárgyai.

Az egyiptomi uralkodók persze már évezredek óta örök álmukat alusszák, de tárgyaik, koruk művészeti értékei - amelyek Budapesten a Szépművészeti Múzeumban láthatók - most először a székelyföldi Csíkszeredába költöznek.

Egyiptom művészete a fáraók korában - ezt a címet viseli a kiállítás, amely október 10-től február 7-ig lesz látogatható a Csíki Székely Múzeumban. Valóságos premier lesz az erdélyi művelődéstörténetben, ugyanis - mint a múzeum közleménye hangsúlyozza - az erdélyi közönség első alkalommal láthat ilyen méreteket öltő egyiptomi tárgyú kiállítást. Egyediségét adja az is, hogy a Csíki Székely Múzeummal kialakított partnerség révén első ízben mutatkozik be a határon túli magyar közönség előtt a budapesti Szépművészeti Múzeum. Ez utóbbinak a mintegy 120 műtárgyból álló gyűjteménye alkotja a tárlat törzsanyagát. Ezt a kolozsvári Történeti Múzeumban fellelhető további öt tárgy egészíti ki.

Újdonság az is, hogy az egyik teremben "tapintható" tárlatot rendeznek be. Ez elsősorban a látássérültek számára készült, de mindenki számára élményt nyújthat kézbe venni olyan tárgyakat, amelyeket különben csak vitrinben elhelyezve lehet szemlélni. Braille-írással ellátott szöveges magyarázatok tájékoztatnak a műtárgyakról - például állatmúmiákról, kisebb szobrokról -, amelyeket meg is érinthetnek. A projekt részeként filmvetítést, múzeumpedagógiai foglalkozásokat tartanak és megszervezik a hagyományos Erdély-szintű diákvetélkedőt is.

Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy legalább harmincezer látogatóra számítanak.

"Szeretnénk megismételni a korábbi kiállítások látogatottságát" - mondta, emlékeztetve arra, hogy a magyarországi partnerintézményekkel együtt szervezett, Munkácsy Erdélyben, valamint A nagybányai művésztelep és a Tatárjárás című kiállítás több tízezer múzeumlátogatót vonzott. Gyarmati Zsoltnak meggyőződése, hogy ez a mostani a tárlat valóban az év múzeumi eseménye lesz, amely ugyan nem magyar vonatkozású, de egyetemes művészettörténeti jelentősége indokolja székelyföldi bemutatását.
Forrás: MTI