Százmillió embert fog majd át a Duna-régió

Százmillió európai lakost fog át a Duna-régió, amelyről a magyar külügyminiszter tartott előadást pénteken Stockholmban, az uniós makro-regionális együttműködés témájában rendezett értekezleten.

A konferenciát eredetileg a Balti-tengeri stratégia támogatottságának a növelésére hívta össze az unió svéd elnöksége, de mivel a Duna-régióban érintett összes ország képviseltette magát, lehetőség nyílt, hogy külön expozét tartson a balti mintára készülő Duna-stratégiáról - mondta Balázs Péter. A Duna-régió térsége alatt az EU-tagok folyó menti kistérségeinek a láncolatát értik, de a stratégiában már tagként számolnak Horvátországgal is, távlatilag pedig Szerbia, Ukrajna és Moldova bekapcsolódása is logikus.

"A Balti-tengeri és a dunai stratégia nem igényel többlet forrásokat, sem új intézményeket vagy jogalkotást" - hangsúlyozta Balázs Péter arra utalva, hogy így nem rónak plusz terheket a nem érintett tagországokra; s nem kell az ellenkezésükkel számolni.

A Dunának van egy egészen sajátos geopolitikai dimenziója is: a partjain fekvő négy országot szárazföld zár körbe, Ausztriának, Szlovákiának, Magyarországnak és Szerbiának nincs más nemzetközi vízi útja, mint a Duna, de a külügyminiszter számít a folyó partján fekvő Bajorország és Baden-Würtenberg érdeklődésére is.

Az egész Duna stratégia mintegy 100 millió embert érint az unióban és a közvetlen szomszédságában - hívta fel a figyelmet az ügy fontosságára Balázs Péter.

A külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy Budapest nyerte el a következő Duna-csúcs megrendezésének lehetőségét. Az értekezlet a jövő év elején esedékes. Ha a Duna-stratégia kialakítása normális ütemben halad, akkor éppen a magyar elnökség idején, 2011 első felében lehet majd elfogadni. Magyar részről a miniszter Hegyi Gyula volt európai parlamenti képviselőt nevezte ki "dunai nagykövetnek", aki a Duna-stratégia magyarországi koordinálását fogja végezni egy külügyminisztériumi csapat támogatásával.
Forrás: MTI