Kína és az USA közös nagy projektje

Kínai és amerikai csillagászok elképzelhetőnek tartják, hogy közösen fogják felépíteni a világ legnagyobb teleszkópját.

A Kaliforniai Egyetem és a Caltech munkatársai által kigondolt, egymilliárd dollárba (186 milliárd forintba) kerülő, harmincméteres tükörátmérőjű teleszkóp (Thirty-Meter-Telescope, TMT) a tervek szerint 2019-re készül el.

Egy ilyen nagy vállalkozás, amely az elkövetkezendő 60-70 évre meghatározhatja az asztrofizika jövőjét, jelentős nemzetközi összefogást igényel - mondta Jean-Lou Chameau, a Caltech elnöke az Új Kína hírügynökségnek adott interjújában.

A kínai tudósokkal anyagi és technológiai együttműködés is szóba került, ezekkel kapcsolatban azonban végső döntés még nem született. Kanada és Japán viszont már aláírta az együttműködési megállapodást.

Ha a Hawaii-szigeten, a Manua Kea vulkán csúcsán létesítendő távcső elkészül, a lehető legélesebb képek készülhetnek a világegyetemről, illetve láthatóvá válnak a 13 milliárd fényévnyire lévő csillagok és galaxisok is.

A TMT-n kívül Európában is tervezik egy hatalmas távcső megépítését. A 42 méteres tükörátmérőjű Európai Rendkívül Nagy Távcső (European Extremely Large Telescope, E-ELT) várhatóan még nagyobb betekintést nyújt abba, hogy milyen lehetett az univerzum a kezdetek kezdetén.
Forrás: MTI