Érdemes volt válságkezelni?

A globális kereskedelem élénkítését is célzó 250 milliárd dolláros ösztönzőcsomag kezdi meghozni gyümölcsét, különösen Ázsiában - jelentette Ki Pascal Lamy, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatója a hétvégén Johannesburgban.

Tavaly nominálisan 15, reálértéken - az ár és árfolyam-ingadozásokat kiszűrve - 2 százalékkal nőtt a globális áruexport, 15,78 ezer milliárd dollárra, míg a szolgáltatásoké 11 százalékkal 3,73 ezer milliárd dollárra bővült - közölte korábban a WTO.

A fejlődő országok exportrészesedése ugyanakkor rekord 38 százalékra nőtt. Németország megőrizte első helyét a világon az áruexportban: 1,47 ezer milliárd dollárral, megelőzve az 1,43 ezer milliárd dolláros kivitelű Kínát.

A WTO egyik vezető közgazdásza szerint a világkereskedelem mindaddig jobban nő, mint a globális kibocsátás, amíg a világgazdaság termelése egyáltalán növekszik. Amikor azonban a világgazdasági teljesítmény már csökken, a kereskedelem ennél nagyobb ütemben kezd hanyatlani, ahogyan ez az idén is valószínűsíthető.

A Húszak (G20) csoport április elején több százmilliárd dolláros nemzetközi növekedésösztönző csomag útnak indítását határozta el a válság továbbterjedésének megakadályozására: 500 milliárd dollárral háromszorosára növelik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közvetlenül mozgósítható tőkekészletét, és a szervezet további 250 milliárd dollár saját "új pénzt" bocsáthat ki a súlyos finanszírozási problémákkal küszködő felzárkózó gazdaságok megsegítésére - jelentették be áprilisban a londoni G20-csúcstalálkozó végén.
Forrás: MTI