Palóc búcsú

A palóc identitás és az összetartozás erősítése jegyében rendezik meg a Palóc búcsút szombaton a Nógrád megyei Herencsényben.

2005 óta minden évben július első szombatján tartják a búcsút. A zarándokmenet délelőtt 10 órakor Herencsény központjából indul a palócok nagykeresztjéhez, amelyet 2005-ben állítottak fel a falu határában lévő Gyürky-hegy tetején - mondta az MTI-nek Pekár István, az esemény szervezője.

A szabadtéri szentmisét Varga Lajos Váci segédpüspök celebrálja.A délutáni kulturális programokon a környék hagyományőrző egyesületei mutatkoznak be, este szabadtéri bál és tüzijáték várja a résztvevőket.

Pekár István a búcsú sajátosságának nevezte, hogy sok herencsényi asztalt tesz ilyenkor portája elé, és frissítővel, süteménnyel kínálja a zarándokokat.

A szervező szerint a vidékkel foglalkozó kulturális programok, a gyakori falunapok, fesztiválok azt mutatják, hogy az adott térség jellegzetességei segítségével mindenki igyekszik tradicionális kapaszkodót találni. "Itt Palócföldön a legkarakteresebb jegyünk, hogy palócok vagyunk" - fogalmazott, hozzátéve: a palócok identitása nem annyira erős, mint a székelyeké, de Magyarországon ez a legkarakteresebb tájcsoport. Gazdag a hagyományvilág, a viselet, ma is számos hagyományőrző csoport működik, a palócság erős integráló erővel bír.

Pekár István kitért arra, hogy egymillió palóc hét történelmi vármegyében élt a történelmi Magyarországon. Ma Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Pest megyében, valamint Dél-Szlovákiában vannak palóc falvak.

Forrás: MTI