Nem segítenek a cigányoknak?

A tolnai után a Baranya és a Somogy Megyei Cigány Kisebbségi Önkormányzat is felmondja a Dél-dunántúli Munkaügyi Központtal a másfél évvel ezelőtt, a roma foglalkoztatás javításáért kötött együttműködési megállapodását.

"Az együttműködés látszatmegoldás volt csupán, a romák szempontjából nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket" - mondta Hegedűs István, aki szerint képviselőik nem vehettek részt a foglalkoztatás javításán dolgozó testületek munkájában, kéréseiket, javaslataikat sem vették figyelembe különböző képzések indításakor.

Kitért rá: a megállapodást a tolnai cigány önkormányzat idén áprilisban mondta fel.

A kisebbségi önkormányzati elnök beszámolt arról, hogy a három megyei cigány önkormányzat és a munkaügyi központ által 2007 októberében aláírt dokumentum szerint bevonják őket a foglalkoztatási programok kidolgozásába és azon fáradoznak majd, hogy közösen javítsák a cigányság munkaerő-piaci, szociális helyzetét, egészségi állapotát, lehetőség szerint tegyenek az esélyegyenlőség megteremtéséért.

Hegedűs István példaként hozta fel, hogy ezzel szemben nem hívták meg őket a munkaügyi tanácsok üléseire, s hiába szorgalmazták a képzések átgondolását, nem jártak sikerrel. Szavai szerint ez utóbbi azért lenne fontos, mert sok roma a támogatások révén olyan képesítéseket szerzett és szerez, melyekre a piac nem tart igényt, így elhelyezkedésükre kevés az esély.

"Kosárfonás helyett a romáknak minősített hegesztőnek, hivatásos gépkocsivezetőnek, bolti eladónak, asztalosnak, ápolónak kellene tanulniuk, de szükség lenne körükben az angol nyelv oktatására is" - jegyezte meg.

Hegedűs István hangsúlyozta: a jövőben komoly együttműködésre akkor lesz lehetőség a munkaügyi központ és a cigány önkormányzatok között, ha azt a gyakorlatban is alkalmazzák.
Forrás: MTI