A Fidesz milyen irányba módosítaná az Alkotmányt?

Navracsics Tibor szerint a Fidesz a jogállamot és a demokráciát erősítő alkotmánymódosításokat fogadna el, ha kétharmados többséget szerez a parlamentben - a Fidesz frakcióvezetője erről kérdésre válaszolva hétfői sajtótájékoztatóján.

A politikust annak kapcsán kérdezték, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szombaton arról beszélt, hogy ha a következő országgyűlési választásokon a Fidesz kétharmados többséget kap a parlamentben, akkor élni fog ezzel a lehetőséggel, hogy ezáltal megerősítse a demokráciát. A pártelnök szerint a baloldalon "prüszkölnek" attól a gondolattól, hogy a jobboldalnak úgymond túl nagy felhatalmazása lesz a következő parlamentben, mert a baloldal egyrészt az elszámoltatástól tart, másrészt kérdés számukra az "esetleges alkotmánymódosítás problémája", az, hogy ha olyan többsége lesz a Fidesznek, mit fog tenni.

Navracsics Tibor arra a kérdésre, hogy a Fidesz kétharmados többség esetén olyan alkotmánymódosításokat szavazna-e meg, amelyekre az előző és a mostani ciklusban tett javaslatot, például a 200 fős parlament vagy a Költségvetési Tanács felállítása, azt mondta: az a céljuk, hogy ha lesznek ilyen módosítások, akkor ezek a jogállamot, a demokráciát és a köztársaságot erősítik. Szerinte ilyen értelemben mind a kisebb parlament létrehozása, mind a Költségvetési Tanács jogkörének erősítése ebbe az irányba mutat.

A Fidesz frakcióvezetője arra a kérdésre, hogy újabb elképzeléseik is vannak-e az alkotmánymódosításokat illetően, azt mondta: ezt nagyon korai lenne megfogalmazni.
Orbán Viktor szombaton a Polgári Szociális Bázis rendezvényén a parlamenti túlhatalommal kapcsolatban azt mondta: a szocialisták nem voltak mindig ilyen kényesek, hiszen amikor 1994-ben egymagukban a parlamenti helyek 54 százalékát birtokolták, akkor nem kormányozni kezdtek, hanem még beemelték maguk mellé az SZDSZ-t, és kétharmados többségük lett.

Ekkor "mindenféléket műveltek ott az alkotmánnyal, rögtön első helyen a soron következő önkormányzati választásokra vonatkozó választási törvényt alakították át" - mondta a Fidesz elnöke, aki szerint a köztársaságot nem a Fidesztől kell félteni, hanem a "szélhámos milliárdosoktól".

A Fidesz elnöke Magyar Nemzet szombati számában megjelent publicisztikájában is érintette ezt a kérdést, amikor azt írta, hogy csak a Fidesznek van esélye arra, hogy stabil többséget szerezzen az új Országgyűlésben, márpedig a legmélyebb és legfontosabb változások így valósíthatók meg a legegyszerűbben és legeredményesebben.

Orbán Viktor múlt kedden a pécsi polgármester-választást értékelő sajtótájékoztatóján is beszélt a témáról, amikor a pécsi eredmény kapcsán arra figyelmeztetett, hogy ha a változást akaró jobboldaliak egy irányba szavaznak, akkor nagyarányú győzelem születik, ezért minden olyan kísérlet, amely megpróbálja megosztani, farigcsálni, forgácsolni az egyébként masszív jobboldali szavazóközösséget, az valójában a baloldal malmára hajtja a vizet.

"Egységesnek kell lenni, és akkor ilyen arányú győzelem, ami Pécsett bekövetkezett, nem marad el, és máshol is valószínűsíthető" - jelentette ki a pártelnök, aki ugyanakkor nemmel válaszolt arra a kérdésre, reálisnak tartja-e, hogy a Fidesz a pécsi eredményhez hasonlóan kétharmados többséget érjen el egy országgyűlési választáson is. A Fidesz elnöke az MTI-nek adott január 4-én megjelent interjújában úgy vélte, hogy a Fidesz lehet a rendszerváltoztatás óta az első párt, amely - a KDNP-vel pártszövetségben - egymaga is kormányt tud alakítani, koalíciókötési kényszer nélkül, de szerinte a kétharmados többség - a magyar választójog sajátosságai miatt - kívül esik a realitásokon.
Forrás: MTI