Balázs Péter a kettős állampolgárság jogrendjéről

A kettős állampolgárságnak a jogrend szerint is egyéni elbírálási rendje van, "tömegesen, biankó szétszórni nem lehet", mert így nem érné el célját.

Balázs Péter hangsúlyozta, egy európai uniós tagállamnak tudatában kell lennie annak is, hogy "nemcsak magyar állampolgárságot adunk, hanem ez egyben uniós állampolgárság is, ami jogokat jelent, és ezeknek a jogoknak alkalmazói a többi tagállamok is".

Feltétel nélkül a kettős állampolgárságot senkinek nem szokták odaadni - tette hozzá.
Simicskó István pénteken közölte, a KDNP négypárti tárgyalást kezdeményezett a vajdasági magyarok állampolgárságáról jövő szerdára.

Azzal összefüggésben, hogy Orbán Viktor Fidesz-elnök pénteken a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács ülésén egyebek mellett azt mondta, hogy az autonómiatörekvések korszerű törekvések, amelyeket Magyarországnak kötelessége támogatni, a külügyi tárca vezetője közölte: nemzetpolitikán általában azt érti, amikor az egész magyar nemzettel kapcsolatos cél- és eszközrendszerről van szó.

Ehhez a nagyon komplex fogalomhoz képest az autonómia egy a nagyon sok eszköz közül. "Azt semmiképpen nem mondanám, hogy (...) ez a csodaszer" - mondta. Hangsúlyozta, az autonómia esetében nem lehet olyan szabályokról beszélni, amelyek általában vonatkoznak mindenkire, "nem lehet konfekciószabályokkal dolgozni".

Ha az illető közösségnek valóban az autonómia az igazi célja, és ha a nemzetközi normák szerint is járható út, attól kezdve lehet abban segíteni, hogy az állam, amelyben él, az autonómia elérését tegye lehetővé - fejtette ki. Hozzátette: vigyázni kell, nehogy több kárt okozzunk, mint hasznot; "nagyon könnyű ilyen érzékeny ügyekben - nemzetközi dimenziókban - (...) konfliktushelyzetbe manőverezni magunkat".

Balázs Péter tájékoztatóján, amelyet abból az alkalomból tartott, hogy közeledik minisztersége első hónapjának vége (április 20-ától tölti be posztját), bemutatta a tárca új szóvivőjét, Mátrai Zsuzsát, aki Szelestey Lajost fogja hétfőtől váltani.

Mátrai Zsuzsa elmondta, tíz éve dolgozik a Külügyminisztériumban, fő szakterülete az Európai Unió. Szóvivői munkája előtt Brüsszelben foglalkozott bővítési ügyekkel.
Szelestey Lajos külszolgálatban folytatja munkáját.

Balázs Péter az elmúlt négy hetet értékelve kifejtette: a külpolitika feladata, hogy segítse a kormány válságkezelő erőfeszítéseit, közvetítse a külföldi partnerek felé azokat a lépéseket, amelyeket a kormány megtett. Igyekeznek a bizalmat növelni, a javuló gazdasági eredményeknek megfelelő nemzetközi visszhangot kelteni - tette hozzá.

Elmondta: megindult "a külpolitikai offenzíva", kapcsolatba lépett az ország nagy partnereivel és a szomszédos államokkal. Külön kiemelte szerdai pozsonyi tárgyalását, amellyel kapcsolatban úgy fogalmazott: "elértünk egy fordulóponthoz". Felidézte: szlovák partnerével együtt kijelentették, hogy a problémákat ezentúl nem üzengetéssel, nem panaszkodással próbálják megoldani, hanem közösen, tárgyalásokon.

"Ki-ki maga kezeli a szélsőségeit, de hogy ha a közös határon átlépnek, akkor ez közös üggyé válik" - ismertette a megbeszélés részleteit.Kiemelte, nagyon nagy gesztus, hogy az államnyelvtörvény módosításáról, amely már törvényhozási szakaszban van, hajlandó tárgyalni Szlovákia.
Forrás: MTI