A hitelezés és a GDP kölcsönhatásai

A banki hitelezés szigorítása együtt mozog a bruttó hazai termék (GDP) csökkenésével, míg a GDP bővülése a hitelezési hajlandóság növekedését eredményezi - állapították meg a Magyar Nemzeti Bank szakértői.

A pénteken Budapesten bemutatott jegybanki tanulmányban megállapították, hogy különösen a gazdasági-pénzügyi válság kibontakozása óta szignifikáns a kapcsolat a GDP alakulása és a vállalati hitelezés között. A GDP zsugorodására a bankok szigorodó hitelezési feltételekkel reagálnak. A korábbi időszakokra pedig az volt a jellemző, hogy a hitelintézetek a GDP bővülésével párhuzamosan enyhítették a banki hitelezés kondícióit.

A háztartási hitelezésben - a lakáscélú, illetve a fogyasztási hitelezésben - a jegybanki szakértők nem találtak szignifikáns kapcsolatot a hitelezési sztenderdek, illetve a hitelezési hajlandóság változása és a hitelállomány növekedésének mértéke között.

A tanulmányból kiolvasható, hogy a szigorítások ellenére is további hitelnövekedést lehetett tapasztalni a magyarországi háztartási hitelek nyújtása során. A szignifikáns eredmények hiánya arra enged következtetni, hogy egy olyan felzárkózó gazdaság esetében, mint Magyarország, a banki kínálat mellett a kereslet és gazdasági felzárkózás is szerepet játszik a hitelpiac egyensúlyának kialakulásában - derül ki a jegybanki tanulmányból.
Forrás: MTI