Még nem csökkenek a miniszteri fizetések

A kormány terveivel ellentétben csak május végén fogadhatja el az Országgyűlés azt a jogszabályt, amely annak a lehetőségét teremti meg, hogy a miniszterelnök az egyes miniszterek illetményét legfeljebb 15 százalékkal csökkentse.

A kabinet házszabálytól való eltéréssel tárgyaltatta volna a Bajnai-kormány első jogszabályát. Ha a parlamenti pártok hozzájárultak volna a házszabálytól való eltéréshez, akkor a államtitkárok jogállásáról szóló törvényjavaslatot még hétfőn elfogadhatta volna az Országgyűlés. A jogszabály a kihirdetést követően lépett volna hatályba, így a miniszterek fizetése akár már májustól csökkenthetett volna.

Nem született konszenzus a házbizottság hétfői ülésén - közölte Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese az MTI-vel. Hozzátette: a Fidesz-KDNP nem módosító indítványként akarta saját, a kormánytagok fizetését más módon csökkentő javaslatát benyújtani a kormány előterjesztéséhez, hanem azt kérte, hogy az legyen része a kormány előterjesztésnek.

Ezt a kormány nem támogatta, mert akkor a kabinetnek új előterjesztést kellett volna benyújtani, összedolgozva a két javaslatot - mondta Göndör István. A parlament így most sürgősséggel tárgyalja a kormány javaslatát, amely szerint május végén szavazhatnak arról, és június 1-jével léphet hatályba - fogalmazott a szocialista politikus. Kiemelte: így júniustól csökkenhet a miniszterek fizetése.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese az MTI-nek azt mondta: a KDNP azt kérte a házbizottságon, hogy dolgozzák össze a kormány és az ellenzék javaslatát. A Fidesz azt szorgalmazta, hogy a két előterjesztést párhuzamosan tárgyalja a parlament - közölte, hozzátéve: az MSZP egyik javaslatot sem támogatta.

A fideszes politikus emlékeztetett arr, hogy hétfőn 54. alkalommal nem tűzte a többség javaslatukat napirendre, amely szerint a 2002-es szintre kellene visszaállítaná vissza a miniszterek, államtitkárok, szakállamtitkárok fizetését. Répássy Róbert kiemelte: 2002-ben 461 ezer forint volt a miniszteri illetmény, 2009-ben pedig közel 1,3 millió forint.
Répássy Róbert szerint a miniszterek fizetése a hatálybalépéstől függetlenül csökkenhetne május 1-től, a rendelkezést a kormány alkalmazhatja visszamenőleg is.
Forrás: MTI