Rendőrök és romák a megélhetési bűnözés ellen

A rendőrség, az önkormányzatok és a civil szervezetek szélesebb körű összefogása mellett a foglalkoztatási problémák megoldására van szükség ahhoz, hogy belátható időn belül ne váljon kezelhetetlenné a megélhetési bűnözés az országban.

„Biztonságban a közterületeken az összefogás erejével”. Ezt a címet viseli az a program, melynek záró konferenciáját Simon Tamás megyei rendőrfőkapitány nyitotta meg a megyeszékhelyen. Az eseményen a dandártábornok együttműködési megállapodást írt alá Lukács Mihállyal, a megyei területi cigány kisebbségi önkormányzat elnökével.

Csíkos Zoltán, az Észak-Alföldi Regionális Államigazgatási Hivatal kirendeltség vezetője elmondta: a helyhatóságoknak nem kötelező feladata e munka, ám kulcsszerepük van a bűnesetek megelőzésében és a problémák kezelésében. Jó példa erre a karcagi komplex bűnmegelőzési program, a jászsági Szomszédok Egymásért Mozgalom és a kunszentmártoni DADA-program kedvező tapasztalatait.

A konferenciát levezető megyei bűnmegelőzési osztályvezető mindehhez hozzáfűzte: a program egyik legnagyobb erénye az együttműködés. Kiváló példája ennek, hogy a kezdeményezésnek köszönhetően a korábbi mintegy kilencvennel szemben mintegy száznegyvenre emelkedett a főkapitányság partnerszervezeteinek száma. Bozorádi János szerint e kapcsolatok folyamatos fenntarthatósága legalább ilyen fontos szempont.

A pályázati rendszernek ugyanis jellemző hátránya, hogy a támogatások kimerülése után gyakran elenyészik a kezdeti felbuzdulás. Holott a „Biztonságban a közterületeken az összefogás erejével” projekt együttműködései kellő aktivitással akár egy fillér nélkül is életben tarthatók – fogalmazott.

Még ennél is határozottabban adott hangot aggodalmainak az Országos Cigány Önkormányzat elnöke. Kolompár Orbán úgy vélte: néhány uszító sajtóorgánum és a felelőtlen politizálás miatt az elmúlt egy évben "fejre állt" a közbiztonság Magyarországon.
„Nem irigylem a rendőrséget – folytatta -, mert a gazdasági válság egyre több családot kényszerít rá a megélhetési bűnözésre. Őszre mindez kritikus szintet érhet el. Emberek tízezreinél szüntethetik meg a szolgáltatók a víz-, a villany-, vagy a gázellátást. Rájuk pedig ezután előbb-utóbb a kilakoltatás vár. Márpedig akik így járnak azoknak már nem marad veszíteni valójuk” – vélte.
Forrás: MTI