Órák a kiállításon

Toronyóra szerkezetek, különféle fali- és asztaliórák, zsebórák, évtizedekkel ezelőtt divatos karórák, több mint kétszázötven időmérő látható abban az óramúzeumban, ami Kovács Jenő órásmester gyűjteményének ad otthont Székesfehérváron.

A három helyiséget elfoglaló gyűjteményt a belvárosban, a zenélő órajáték épületében helyezte el a tulajdonos, aki gimnazista kora óta gyűjti, javítja a különböző korok óráit.
A hatalmas, mechanikus toronyóra szerkezetek egy részét például akkor sikerült megvásárolnia, amikor megbízták az idejétmúlt, nehezen kezelhető toronyórák korszerű, kvarcvezérlésűre való lecserélésével.

Gyűjteményének számos remekére pincékben, padlásokon, kacatok között bukkant rá. Rendbe hozta, megjavította őket, s most valamennyi pontosan jelzi az időt.

A gyűjtemény 200 esztendő jellegzetes óráiból ad ízelítőt, az úgynevezett parasztóráktól szalonóráktól, a zenélő és faliórákig. Láthatóak az elmúlt korok jellegzetes zsebórái, s a szocializmus idejének szovjet gyártmányú karórái, valamint az órásmesterség is egykori és mai szerszámai.

A nyilvánosságnak a napokban először bemutatott gyűjtemény egyelőre csak előzetes bejelentés alapján látogatható. Előzetesen a jenokovacs@online.hu címen jelentkezhetnek be az érdeklődők.

Kovács Jenő nevéhez egyébként több városi óraszerkezet elkészítése, illetve javítása fűződik Székesfehérváron.

Az ő munkája az egykori koronázóváros egyik nevezetessége, az időt virágokból kirakott számlapon mutató virágóra, a hangulatos belvárosi órajáték, valamint ő hozta rendbe, s cserélte korszerűre a templomok toronyóráinak szerkezetét.
Forrás: MTI