Az agy "képei"

Az agyban megjelenő képeket reprodukálja orvosi képalkotó berendezés segítségével egy japán kutatók által kidolgozott szoftver. Az új módszer a közvetlen, aggyal történő kommunikáció lehetőségét vetíti előre.

Az amerikai Neuron című szaklap decemberi számának címlapsztorija az a japán vizsgálat, amelyben önkéntesek agyát szkennelték agyi képalkotó berendezéssel, funkcionális mágneses rezonanciás készülékkel egy kiotói telekommunikációs kutatóintézet munkatársai.

Jukijaszu Kamitani és csoportja 400 fekete-fehér és szürke állóképet mutatott a tesztalanyoknak, miközben számítógépes programmal kalibrálták, milyen aktivitási mintázatot ad a képekre meredő emberek agya. Amikor nézünk valamit, a tárgyról a szemünkbe érkező fényt retinánk elektromos jellé alakítja át, melyet agyunkban a látókéreg dolgoz fel.

A program kalibrálása után fekete-fehér betűket és számokat mutattak az önkénteseknek. A szoftver segítségével a tesztalanyok agyi aktivitási mintázatából reprodukálták a kutatók, milyen képet látnak. Bár kissé elmosódottan, de felismerhetően jelentek meg az MR-felvételeken a nézett betűk és számok, például az N, E, U, R, O, N betűk.

Az Advanced Telecommunications Research Institute International kutatói a következőkben azt tanulmányozzák, hogyan lehet láthatóvá tenni az emberek fejében megszülető képeket. "Azt akarjuk tudni, hogy szubjektív tapasztalataink és álmaink miként fejeződnek ki agyunkon belül" - mondta Kamitani, hozzátéve, hogy tanulmányuk elvezethet az álomképek láthatóvá tételéhez.
Forrás: MTI