Téves ismeretek az Alzheimerről

Nem hatnak a teljes szellemi leépüléssel járó Alzheimer-kór ellen kifejlesztett új kísérleti gyógyszerek - írja a Nature. Ahogy a brit tudományos folyóiratból kiderül: elképzelhető, hogy a betegség kialakulásával összefüggő elméletek hibásak, így gyakorla

Nem hatnak a teljes szellemi leépüléssel járó Alzheimer-kór ellen kifejlesztett új kísérleti gyógyszerek - írja a Nature magazin.

Komoly Sámuel, a Pécsi Tudományegyetem neurológusprofesszora szerint a betegség kialakulásának két oka lehet: az egyik az idegsejtekből kialakuló szálacskák, a neurofilamentumok felépülése és idegsejt-károsító hatása, a másik pedig egy kóros fehérje, a béta-amiloig lerakódása.

A professzor kifejtette: azok a kísérletek, amelyek az amiloid lerakódását, illetve a neurofilamentumok kialakulását próbálták gátolni, sikertelenek voltak. Ez indirekt módon kérdőjelezi meg azt tehát, hogy a betegséget e két folyamat okozza. Azaz lehet, hogy ezek csak következmények, amelyej mögött ismeretlen okok húzódnak meg - mutatott rá.

A betegséget jelenleg csak 80 százalékos biztonsággal lehet diagnosztizálni, míg, ha haláluk után vizsgálják a betegek agyát, az teljesen egészséges: az idegszálacskák, illetve a béta-amiloid lerakódások azokban is megtalálhatók, akiknél nem jelentkezett a szellemi leépülés - magyarázta Komoly Sámuel, aki szerint zsákutcába került az Alzheimer-kór okainak kutatása.
Forrás: inforadio