Orvosolni kell az alkotmánysértést

Mielőbb orvosolnia kell a parlamentnek azt a mulasztásos alkotmánysértést, amely amiatt keletkezik, hogy az Országgyűlés nem fogadja el az idén a közigazgatási hivatalokról szóló törvényt - mondta Gy. Németh Erzsébet, az önkormányzati és területfejlesztés

Az Országgyűlés hétfőn nem tűzte napirendre sem a kormány, sem a Fidesz a közigazgatási hivatalokról szóló javaslatát.A törvényjavaslatok alkotmányos mulasztást pótoltak volna, mert az Alkotmánybíróság egy határozatában megállapította, hogy a közigazgatási hivatalokról szóló egyik kormányrendelet alkotmányellenes, így azt december 31-i hatállyal megsemmisítette.

A parlament múlt hétfőn 189 igen és 187 nem szavazattal utasította el az önkormányzati bizottság javaslatának kétharmados többséget igénylő rendelkezéseit. Ezt követően nyújtott be a kormány, illetve a Fidesz új javaslatokat, ezeket viszont konszenzus híján hétfőn nem vették napirendre.

A kormány javaslata szerint a közigazgatási hivatalok illetékességi területének határvonala a főváros és a megyék területének határvonalát "nem metszheti át", a Fidesz-KDNP előterjesztése pedig úgy fogalmaz: a közigazgatási hivatalok illetékessége a főváros és a megyék közigazgatási "területéhez igazodik".

Gy. Németh Erzsébet azt mondta: sajnálja, hogy a házbizottságon nem született megállapodás, így a kormány által beterjesztett törvénymódosító javaslatot nem vette napirendre a Ház. A politikus emlékeztetett, hogy a múlt héten, noha akkor közel voltak az álláspontok, a parlamentnek nem sikerült ebben az ügyben döntést hoznia.

A 2009. évi költségvetés megalapozó törvényekben elfogadtak egy olyan rendelkezést, amely a közigazgatási hivatalok számára lehetővé teszi, hogy hatósági, fogyasztóvédelmi, építéshatósági ügyekben a másodfokú döntéseiket meghozzák - emelte ki a szocialista politikus. Hozzátette: bízik abban, hogy a parlament minél hamarabb pótolja ezt a mulasztásos törvénysértést.

Az önkormányzati tisztséget is viselő parlamenti képviselők pontosan érzik a mulasztás súlyát, azt, hogy mit jelent, ha a törvényességi ellenőrzést nem, vagy csak korlátozottan gyakorolhatják a hivatalok - szögezte le Gy. Németh Erzsébet.
Forrás: MTI