A legősibb emberi agy

Nagy-Britannia legősibb emberi agyát találták meg archeológusok a szigetországban. A Yorki Egyetem kutatói egy olyan koponyára bukkantak, amely összezsugorodott, de agy formájú sárga anyagot tartalmaz. A lelet egy olyan területről került elő, ahol már két

Az egyetem laboratóriumában komputertomográfiás vizsgálatot végeztek a koponyán, hogy megbizonyosodjanak annak tartalmáról. Az anyagon még további vizsgálatokat is elvégeznek, de szinte biztosra vehető, hogy emberi agy maradványa.

Rendkívül ritka, hogy egy lágy szövet ilyen sokáig megmaradjon. Az agy ráadásul rendkívül jó állapotban maradt fenn, még a formáját is megőrizte.

A maradvány Nagy-Britanniában a legrégibb, de világviszonylatban is a legősibbek között van. A koponyán bőrt vagy más szövetet nem találtak a régészek, mint ahogy a test más részei sem bukkantak elő. Elképzelhető, hogy valamilyen rituálé következtében került kizárólag a koponya arra a helyre, ahol megtalálták.

A területen, ahol a leletre bukkantak, már kétezer évvel ezelőtt is éltek telepesek, az időszámításunk előtti 300 körüli korból pedig már épületmaradványok is ránk maradtak.

A vizsgált területen eddig ez a második jelentős lelet. Korábban egy csontvázat találtak, amely minden bizonnyal a tuberkolózis legrégebbi áldozatának maradványa a brit szigeten.
Forrás: inforadio