Rekord-vízgazdálkodás-Kína Épül fel a világ leghosszabb földalatti vízvezetéke

Kínában épül majd a világ leghosszabb földalatti vízvezetéke. A 10,3 milliárd jüanba (300 milliárd forintba) kerülő beruházással hét nagyváros ivóvízellátását kívánják megoldani

Az északkelet-kínai Liaoning (Liaoning) tartományban jövőre indul a 85,3 kilométer hosszú, 8 méter átmérőjű csővezeték építése, amely több mint 50 hegyen, 50 völgyön és 29 szakadékon át juttatja el az ivóvizet a Hengzsen (Hengren) víztározótól a Fusun (Fushun) város mellett található Tahuofang (Dahuofang) tározóig, onnan pedig Senjangba (Shenyang), Talienbe (Dalian) és más nagyobb városokba - adta hírül a China News Service.

A két víztározó közötti 85,3 kilométeres földalatti szakasz világrekordnak fog számítani, ugyanis a jelenlegi leghosszabb 57 kilométeres, a Svájcban található Gotthard-alagútban fut.

Bár az alagút tervezett nyomvonala geológiai szempontból is összetett, a liaoningi vízgazdálkodási hivatal szerint a projekt egy év alatt elkészül.

Liaoning tartományban kevés a csapadék, a városok jelentős része évek óta a talajvizes kutaktól függ, amelyek korlátozott kapacitással és gyenge vízminőséggel egyre nagyobb gondot jelentenek. Jövőre Fusun, Senjang, Liaojang (Liaoyang), Ansan (Anshan), Jingkou (Yingkou), Pancsin és Talien már az új vezetékből kapja majd az ivóvizet.
Forrás: MTI