Bányászsztrájk évforduló

A magyar bányamunkás-mozgalom egyik leghősiesebb és legnagyobb jelentőségű megmozdulását, a nyolcvan évvel ezelőtt kezdődött pilisvörösvári bányászsztrájkot és éhségmenetet koszorúzással ünnepli pénteken a pilisvörösvári temetőben a Bányaipari Dolgozók Sz

"Pilisvörösvár és Pilisszentiván bányász népe, mintegy 2000 ember asszonyokkal, gyerekekkel megindult Budapest felé, hogy magukra tereljék a kormány figyelmét, s rábírják arra, hogy a ridegen elzárkózó bányaigazgatóságot figyelmeztesse: a munkások kenyérkérdéséből nem lehet hatalmi kérdést csinálni, s nem lehet a tárgyalások elől gőgösen elzárkózni" - írta az eseményekről az akkori Népszava.

A sztrájk a szén árának csökkenése miatt indult el, ugyanis a bányavállalatok bevételeik csökkenését nyílt és burkolt bércsökkentéssel igyekeztek pótolni. Munkanélkülivé vált 12-13 ezer bányamunkás, a dolgozók keresete 20-50 százalékkal csökkent. Jelentősebb megmozdulásokra került sor a pilisi, a dorogi és a várpalotai bányászok körében.

A korabeli beszámolók szerint a budapesti éhségmenet után a csendőrség Vörösvárt teljesen körülzárta, megakadályozva ezzel a sztrájkolók élelmiszerrel való ellátását. Közel két hónapig tartó munkabeszüntetés után megszületett a megegyezés, amelyet határozatba foglaltak.
Forrás: MTI