Cigány Önkormányzati választás

Időközi cigány kisebbségi önkormányzati választás kezdődött vasárnap reggel Heves megyében.

A voksolásra azt követően kerül sor, hogy 2008. július 22-én a Heves Megyei Cigány Kisebbségi Önkormányzat kimondta feloszlatását, majd az Országos Választási Bizottság 2008. november 16-ra kitűzte az időközi kisebbségi önkormányzati választást - közölte a területi Választási Iroda vezetője.

A választás eredményét a Heves Megyei Területi Választási Bizottság hétfői ülésén állapítják meg a leadott szavazatok alapján - tette hozzá Benkár József.

Mint elmondta: az időközi választásra Heves megye 58 településén kerül sor. Szavazni a működő cigány települési kisebbségi önkormányzatok 274 elektora jogosult.

Közlése szerint: a megjelölt október 21-i határidőig a "Lungo Drom" Országos Cigány Érdekvédelmi és Polgári Szövetség, a Roma-Magyar Művészeti Oktatási Egyesület, az MCF, a Magyarországi Cigányok Országos Fóruma és az Európai Unió Roma Ifjúságáért Egyesület nyújtotta be a listákat a Területi Választási Bizottsághoz.

Az általános választás és szavazás rendjéhez képest az időközi választás abban különbözik, hogy a 9 tagú megyei kisebbségi önkormányzatot a települési cigány kisebbségi önkormányzatok képviselői (az elektorok) jogosultak maguk közül megválasztani. A választás úgy történik, hogy az elektorok a négy jelölőszervezet szavazólapon szereplő listája közül egyre szavazhatnak.

Az időközi voksolás során megválasztott megyei cigány kisebbségi önkormányzat a választást követő 15 napon belül tartja meg alakuló ülését, ahol megválasztja elnökét és elnökhelyettesét, majd három hónapon belül megalkotja saját szervezeti és működési szabályzatát - számolt be az eljárás menetéről Benkár József.
Forrás: MTI