Gyurcsány randizzon sűrűbben!

A többség úgy érzi, hogy az utóbbi időben romlott Magyarország és Szlovákia viszonya, és egyetért azzal, hogy Gyurcsány Ferencnek gyakrabban kellene találkoznia a szlovák kormányfővel - derült ki a Medián felméréséből, amelyet a szombati Népszabadság isme

Csaknem minden második megkérdezett megemlítette a Medián közvélemény-kutató kérdésére válaszolva a magyar-szlovák konfliktust az elmúlt hetek legfontosabb eseményei között. Kevesebben ugyan, mint a pénzügyi válságot (64 százalék), de lényegesen többen, mint a gazdasági csúcsot vagy az október közepi nemzeti csúcsot (21, illetve 11 százalék).

Bár a magyar-szlovák konfliktus nem új keletű, legutóbb azután került napirendre, hogy Dunaszerdahelyen egy focimeccsen a szlovák rendőrök megverték a magyar szurkolókat.

Az esettel kapcsolatban a válaszadók kétharmada úgy vélte, a szurkolók nem adtak okot a rendőri támadásra. Megjegyzendő azonban, hogy a fővárosban élők (akik valószínűleg többször találkoztak a futballhuliganizmussal vagy annak következményeivel) az átlagosnál jóval nagyobb arányban vélekednek úgy, hogy a magyar szurkolók is okolhatók a történtekért.

Az MSZP-szavazók megosztottak ebben a kérdésben, a Fidesz és a kis pártok szavazóinak döntő többsége azt gondolja, hogy a szurkolók nem adtak okot a rendőri fellépésre.

Azt viszont a Fidesz-szavazók többsége is helyteleníti, hogy a Nemzeti Őrsereg nevű szerveződés Szlovákiában emlékezett meg a Felvidéket Magyarországhoz visszacsatoló 1938-as bécsi döntésről. A lakosság 68 százaléka úgy gondolja, nem helyes egy másik ország területén ilyen ünnepséget tartani. Csak a kisebb pártok szavazói között vannak többségben azok, akik helyesnek tartották a királyhelmeci egyenruhás koszorúzást.

A november 15-ére összehívott magyar-szlovák kormányfői találkozó előtt pártpreferenciától függetlenül a többség (a teljes népesség 66 százaléka) egyetért abban, hogy a két ország elmérgesedett viszonya miatt a két kormányfőnek gyakrabban kellene találkoznia - olvasható a cikkben, amely szerint a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 600 fő telefonos megkérdezésével, a Népszabadság megbízásából készítette a felmérést.
Forrás: MTI