Megjósolható a szívelégtelenség

A zsírsejtekben termelődő rezisztin hormon magas szintje a szívelégtelenség kialakulásának kockázatát jelezheti - közölték amerikai kutatók.

A rezisztin nevű hormon az inzulinnal szembeni rezisztenciát szabályozza a vérben, de egyes tanulmányok összefüggésbe hozták a gyulladásos folyamatokkal is, sőt patkánykísérletek azt mutatják, a szívizom működését szintén befolyásolhatja.

Az atlantai Emory Egyetem orvosi karának kutatói azt vizsgálták, megjósolható-e a rezisztin vérbeli szintjének mérésével, hogy mely pácienseknél alakul ki a későbbiekben szívelégtelenség. Ennél a betegségnél az idő múlásával egyre csökken a szív hatékonysága, egyre nehezebben pumpálja a vért, ezáltal az egyes szervek oxigénhiányos állapotba kerülnek. A páciensek állapota az életkor előrehaladtával romlik.

Javed Butler vezetésével mintegy 3000 idősebb amerikainál keresték a vér rezisztinszintjének és a szívelégtelenség kockázatának összefüggését. A tanulmány során hét év elteltével 252 résztvevőnél, a teljes csoport 8,7 százalékánál jelentkezett szívelégtelenség. A tesztalanyok legmagasabb hormonszinttel élő alcsoportjában tízszer nagyobb volt a szívelégtelenség kialakulásának kockázata, mint a legalacsonyabb szinttel rendelkezőknek - ismertették a kutatók az Amerikai Szívtársaság éves találkozóján.

Butler szerint a vér rezisztinszintjének ellenőrzésével megtalálhatják a veszélyeztetett pácienseket, valamint segítheti a felfedezés a szívelégtelenség kifejlődését megelőző módszerek kidolgozását is. Megelőző gyógyszer jelenleg még nem áll az orvosok és az érintettek rendelkezésére, csak a tüneteket kezelik.
Forrás: MTI