Sötéten látja Magyarország jövőjét a JP Morgan

A JP Morgan elemzői csapata drámai kilátásokat vázol a feltörekvő európai országok számára, és komoly mértékben rontotta a térség országainak "növekedésére" adott előrejelzéseit.

Az amerikai lakosság nagyon komoly nettó megtakarítóvá válása, a bankok jelentősen visszafogott hitelezési aktivitása és a vállalatok visszafogott, illetve elhalasztott beruházásai és kiadáscsökkentési együttesen oda vezetnek, hogy globális szinten 2009-ben a GDP-változás közelebb lehet a -1 százalékhoz, mint a nullához - jósolja friss részletes feltörekvő piaci elemzésében a JP Morgan.

Az amerikai bank elemzői csapata emiatt drámai kilátásokat vázol a feltörekvő európai országok számára is, és komoly mértékben rontotta a térség országainak "növekedésére" adott előrejelzéseit. Meglátásuk szerint a feltörekvő európai régióban messze a legrosszabb teljesítményt Magyarország nyújthatja jövőre a GDP-alakulás tekintetében.

Legalább 2 százalékos GDP-csökkenéssel számol 2009-re Magyarország tekintetében éves átlagban a JP Morgan elemzői csapata két főbb ok miatt. Egyrészt úgy látják, hogy a 20 milliárd eurós nemzetközi hitelcsomag komoly költségvetési szigorítást jelent (nem tudjuk állami költekezéssel enyhíteni a recessziót), másrészt eközben a főbb nyugat-európai kereskedelmi partnereink is recesszióba süllyednek.

A JP Morgan szerint a Magyar Nemzeti Bank idén már nem csökkenti irányadó 11.50 százalékon álló kamatlábát, az első mérséklés 2009. első negyedévében jöhet és negyedévente 25 bázispontos monetáris enyhítés a londoni elemzők alapforgatókönyve. Úgy látják, hogy az MNB kissé toleránsabb lehet a forint gyengülése témájában, mivel egy akár 280-285 forint körüli euróárfolyam sem lenne nagyon kedvezőtlen inflációs szempontból (alacsony olajárak mellett) és még a devizahitelesek terhei sem emelkednének drámai mértékben.

A térség országait tekintve nemcsak Magyarország, hanem Csehország és Ukrajna esetében is recessziót jósol (1-1 százalék) alapforgatókönyvében a JP Morgan, de a többi ország sem büszkélkedhet majd érdemi növekedéssel.

A románok 0,5 százalékkal, a lengyelek és a törökök mindössze 1,5-1,5 százalékkal bővülhetnek, míg az oroszok 2,5 százalék körüli növekedést mutathatnak fel. Az amerikai bank szakértői azzal számolnak, hogy Lengyelország és Magyarország 2013-2014-ben, míg Csehország és Románia 2014-2015-ben léphet be az euróövezetbe.

A JP Morgan szakértői azt is jósolják, hogy a fellendülés nem fog gyorsan jönni a világgazdaságban, még 2010-ben is csak 1 százalék alatti növekedést prognosztizálnak.
Forrás: inforadio.hu