Reneszánsz konferencia

Gasztro-reneszánsz, művelődés és gasztronómia a reneszánszban címmel egész napos konferenciát tartottak a Budapesti Gazdasági Főiskolán; a rendezvényt Hiller István oktatási és kulturális miniszter nyitotta meg.

A főiskola Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskolai Karának egészéves záróakkordja e konferencia. Az elmúlt tanév második felében kezdődtek a rendezvények, a diákok számára szervezett vetélkedőkkel, írásos pályaművekkel, valamint a Reneszánsz Műveltségi Versennyel.

A mostani félévi programoknak a főiskola vezetése a Varietas delectat - A változatosság gyönyörködtet mottót adta. Ennek értelmében a kar tanárai, illetve meghívott előadók szóltak szerdán a reneszánsz koráról, több megközelítésben, különös tekintettel a gasztronómiára és a kultúrára.

Ízelítő a témák közül: Embereszmény és viselkedéskultúra a reneszánszban, Itáliai művészek Mátyás király szolgálatában, új szempontok a budai udvar reneszánsz művészetének megismeréséhez, valamint Egy reneszánsz mecénás, Nádasdy Tamás és sárvári udvara.

Mátyás király neve más megközelítésben is felbukkant, a híres Corvinákról külön szólt az Országos Széchenyi Könyvtár szakértője. Az akkori udvari zenészek életéről szintén előadás hangzott el.
A gasztronómia hangsúlyos szerepet kapott a szerdai eseményen. Étkezés a reneszánsz korban címmel Csapó Katalin muzeológus előadása után a téma sajátos megközelítése is sorra került: milyenek voltak a török étkezési szokások Magyarországon a XVI. században?

A körkép az akkori hétköznapi, köznépi magyar illetve az itáliai hatásokat mutató udvari étkezést taglalta, különös tekintettel arra, hogy a törökök magyarországi tartózkodásuk során milyen befolyással voltak az étkezési szokásokra.
Forrás: MTI