Varjúűzési gondok

Húszezer varjú lepte el a Sepsiszentgyörgy központjában fekvő parkot, a madárinvázió megszüntetésére egy internetes fórumon vízágyúk bevetését javasolták a hozzászólók, a madárvédők azonban ellenzik ezt a kegyetlennek tartott megoldást.

Kelemen László, a sepsiszentgyörgyi Rara Avis Természetvédő Egyesület elnöke az MTI-nek elmondta: határozottan ellenez minden olyan módszert, amely a madarak pusztulásához vezet, márpedig szerinte a vízágyúk bevetése ilyen módszernek számít. Közölte: az említett internetes fórumon csupán lehetőségként vetődött fel a vízágyúk használata, aki ezt javasolta, arra hivatkozott, hogy másutt már próbálkoztak ezzel a módszerrel.

A madarak védelmét felvállaló civil szervezet vezetője emlékeztetett, hogy immár öt-hat éve északról érkező varjak telelnek a Sepsiszentgyörgy központjában található Erzsébet-parkban. Ilyenkor öt hónapig a helyi varjúpopulációval élnek együtt, de hangoskodásuk zavarja a környéken lakókat - mondta a környezetvédő. Hozzáfűzte, hogy ezek ismeretében külön kell kezelni a honos madarak és a telelő vándormadarak kérdését.

Mint mondta, a telelő madarak nem szaporodnak, északi szálláshelyeiken költenek a nyári hónapokban, tehát számuk nem sokat változik. Legfeljebb a sérült, hazatérni nem tudó madarak maradnak itt, azok költenek majd tavasszal.

A varjak számának csökkenését a természetes ellenség "bevetése" révén látná megoldhatónak, ha a környéken nagy számban élnének sólymok. Másik megoldási módszer lehetne e madarak intelligenciájának kihasználása. A varjak ugyanis csapatban élnek, vészjelzéssel figyelmeztetik egymást a veszélyre. Tehát ki lehetne fejleszteni egy olyan készüléket, amely képes e vészjelző hang utánzására, és távol tarthatja a madarakat azoktól az övezetektől, amelyekben jelenlétük zavarja az embereket.

Kelemen László azt is elmondta, hogy két évvel korábban már próbálkoztak a varjak elriasztásával: mozgósították a környék lakóit, hogy mindenféle zajkeltő szerszámmal vonuljanak ki a parkba. Sajnos, ez csak ideig-óráig orvosolta a helyzetet, a madarak később visszaköltöztek.

A Rara Avis elnöke elmondta: öt éve állandó megfigyelés alatt tartják a madárállományt, tanulmányt készítenek arról, hogy miként lehetne távol tartani őket a lakott területektől. "Ha a hatóságok segítséget kérnek tőlünk, megtesszük javaslatainkat" - fűzte hozzá.

Kelemen László megjegyezte azonban, hogy ezek a madarak ártalmatlanok az emberre nézve, nem terjesztenek betegségeket.
Forrás: MTI