A tudomány és a kormányzat együttműködése nem öncélú

A tudomány és a kormányzat együttműködése nem öncélú, hanem a társadalmat szolgálja - mondta Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) főtitkára és Szemenyei István kormány-főtanácsadó csütörtökön az MTI-nek a Miniszterelnöki Hivatal (MEH) és az MT

Németh Tamás elmondta: az MTA a kormányzat különböző egységeivel hosszú távú együttműködéseket köt különböző kutatói feladatok elvégzésére. A most megjelent kutatások témájának majdnem mindegyike olyan, amely széles társadalmi érdeklődésre tarthat számot.

 Elsősorban a társadalomtudományok területéről válogatták a feldolgozott témákat - közölte a főtitkár, hangsúlyozva, hogy nem "megrendelő típusú" kutatásokról van szó, hanem kölcsönösen egyeztetett témákról. Ezek a tanulmányok elkerülnek az illetékes szakállamtitkárokhoz, valamint parlamenti bizottságokhoz, így jutnak be a kormányzati rendszerbe - tette hozzá.

Szemenyei István közölte: a kiadvány "a lokális, regionális és globális kérdések komplexitásán keresztül a nemzeti érdek optimalizálására törekszik". Egyszerre jelennek meg benne a magyar társadalomtudomány legfontosabb kérdései, de egyben egyfajta "globális térképkészítés" is.

A Stratégiai kutatások 2007-2008 című kiadvány szerzői között van például Ferge Zsuzsa és Tamás Pál szociológus, Glatz Ferenc, az MTA volt elnöke és Csányi Vilmos etológus. A témák között megtalálható egyebek mellett a gyermekszegénység elleni küzdelem, a nyugdíjrendszer helyzete vagy például a Balkán mint stratégiai térség Magyarország számára.
A kutatási jelentések összefoglalóiról a készítők csütörtökön tartanak zárókonferenciát, amely délután fejeződik be.
Forrás: MTI