Nőtt a szélsőségesek társadalmi hatása

Nőtt a szélsőségesek társadalmi hatása az utóbbi időszakban - ebben foglalta össze a Látlelet 2008. című tanulmány következtetéseit Krekó Péter, a Political Capital (PC) vezető elemzője, a kutatás egyik vezetője csütörtökön egy budapesti konferencián.

A tanulmányt a Magyar Antirasszista Alapítvány megbízásából készítette a Political Capital az elmúlt két év társadalmi folyamatait elemezve.A kutatás eredményei szerint nőtt az előítéletesség, elsősorban a szélsőjobb társadalmi bázisa Magyarországon - mutatott rá előadásában Krekó Péter.

"Ez elsősorban amiatt következett be, mert elterjedt az a fajta retorika, szóhasználat, amelyet a szélsőségek alkalmaznak" - mondta a kutató az MTI-nek. Kiemelte ezek közül a "cigánybűnözés" és a "magyarellenesség" kifejezések elterjedését, amit akaratlanul a média is erősített.
Ez ellen sem a kormányzati szervek, sem a jogalkalmazók nem tudtak hatékonyan fellépni - mutatott rá.

Felidézte, hogy a TÁRKI egy felmérése szerint az emberek kétharmada a szélsőségesen rasszista vélekedésekkel egyetért.Kiemelte, hogy a tanulmány készítői szerint a társadalmi élet minden szereplőjének a feladata, hogy csökkentsék a szélsőséges szervezetek politikai mozgásterét, az előítéletek terjedését. A kormányzatnak a feladata - mondta -, hogy erősítse a közbiztonságot elsősorban vidéken, hiszen az emberek biztonságérzetének csökkenése a táptalaja például olyan szélsőséges szervezetek megalakulásának, mint a Magyar Gárda.

Szintén fontosnak nevezte azt, hogy az oktatásban ténylegesen megvalósuljon az integráció, ami az alapelvek ellenére jelenleg sokszor szegregációhoz vezet a gyakorlatban. Véleménye szerint az iskolákban szakembereknek kellene foglalkozniuk azzal, hogy a romák és a nem romák közötti konfliktusokat enyhítsék.

Ormos Mária történész professzor azt hangsúlyozta, hogy a gazdasági helyzet romlása, mint a történelemben már többször, táptalajt jelent a rasszizmus, a szélsőségek, a kirekesztés terjedésének.

A 2008-ban alapított Magyar Antirasszista Alapítvány a tervek szerint minden évben tanulmányt készít a rasszizmus, a kirekesztés magyarországi helyzetéről.Az alapítvány különös figyelmet fordít arra, hogy a fiatal nemzedéket megismertesse a rasszizmus okozta szenvedések történetével, s felhívja a figyelmüket a rasszizmus okozta embertelenségek mai, illetve jövőbeni veszélyeire - olvasható a szervezetet bemutató tájékoztatóban.
Forrás: MTI