Nem a tehenektől kaptunk TBC-t

Eddig úgy képzelték a tudósok, hogy hatezer évvel ezelőtt, a tehenek háziasításakor kaptuk el a tébécét az állatoktól. Most azonban két, kilencezer éves, tuberkulózisban elhunyt ember maradványaira bukkantak.

Két, 9000 éve, tuberkulózisban elhunyt ember maradványai rombolják le azt az elképzelést, hogy a tehenektől kaptuk el a betegséget.

A tudósok eddig úgy képzelték, a tuberkulózist a tehenek fertőzött tejétől kaptuk el, amikor hatezer évvel ezelőtt háziasítottuk az állatot.

Azonban most rábukkantak a kór két, sokkal idősebb áldozatára, egy édesanyára és a gyermekére. A leleteket a tenger mélyén, egy neolitikumi falu maradványai között fedezték fel, nem messze Haifától.

DNS-vizsgálatuk megerősítette azt a friss elméletet, miszerint a tehenek tébécéje később fejlődött ki, mint az emberi. A londoni University College professzora, Dr. Helen Donoghue ugyanakkor megjegyezte, a talált baktérium egy az egyben megegyezik a mai emberi tébécé kórokozójával.

Kollégája, Dr. Mark Spigelman hozzátette, az őskori emberi maradványok tébécéjének vizsgálata azért is fontos, mert segít megérteni és kezelni a jelenkori tébécét és annak kifejlődését.
Forrás: inforadio