Házasság igen, élettársi kapcsolat nem

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Iustitia et Pax (Igazságosság és béke) Bizottsága tiltakozik az élettársi kapcsolat házassággal azonos szinten való elismerése ellen az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében, és kéri, hogy a törvényjav

Véleményük szerint a törvényjavaslat számos rendelkezése sérti a család és a házasság intézményét, ellentétes az alkotmány házasságot és családot védő alkotmányos alapelvével, "nem szolgálja a nemzet drámai demográfiai helyzetének javítását, sőt ellenkező irányban hat", ellentétben áll a társadalom többségének a családról és a házasságról alkotott felfogásával.

A Iustitia et Pax Bizottság sérelmezte, hogy a törvényjavaslat nem sorolja fel a családi jog alapelvei között a házasság védelmét és ennek megfelelően a házasság intézményét az egyes részrendelkezésekkel kifejezetten degradálja. Az MKPK intézménye nehezményezte, hogy a tervezet módosítás megszünteti a házasságkötés várakozási idejét, liberalizálja a házasság felbonthatóságát azzal, hogy tovább könnyíti a megegyezésen alapuló bontás feltételeit, továbbá lehetővé teszi a házasság közjegyzői megszüntetését.

Leírták, hogy az alkotmány az élettársi kapcsolatot nem részesíti alkotmányos védelemben, a házasság intézményével szemben viszont ezt azért teszi meg, hogy "elősegítse a házastársak számára a közös gyermekkel is rendelkező család alapítását".

A törvénytervezet nem mondja ki azt, hogy a házastársak egymás iránt hűséggel tartoznak, holott a házastársi hűség törvényi követelményén alapszik a házasságból született gyermek apaságának vélelme. Törvényi alapot teremt arra is, hogy az ember orvosi beavatkozások sorozatával megváltoztassa a nemét - tette hozzá a közlemény.

A bizottság megfogalmazása szerint a törvényjavaslat egyes pontjai "roncsolják a társadalom szövetét, az erkölcsi relativizmus termékei, amelyek ellentétben állnak a társadalom értékhordozó erkölcsi normáival", a család és házasság tiszteletével.

A Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) képviselői csütörtöki budapesti sajtótájékoztatójukon szintén felléptek a bejegyzett élettársi kapcsolat jogi kategóriája ellen, sérelmezve: hogy ez a kapcsolat ezzel egy szintre kerül a házasság intézményével.
Kardosné Gyurkó Katalin, a NOE elnökségi tagja közölte: az alkotmány védi a házasság, ezen keresztül pedig a család intézményét, ezért az alaptörvénybe is ütközik a tervezett módosítás.
A NOE nehezményezi azt is, hogy a házastársi hűség fogalmát kivették a tervezetből - tette hozzá.

A Fidesz szeptember 23-án országgyűlési felszólalással jelezte, hogy - a szocialistákkal ellentétben - nem támogatja az új polgári törvénykönyv (Ptk.) tervezetét. Vitányi István problémásnak nevezte, hogy az új Ptk.-ból kimaradna a házasságkötést megelőző harminc napos várakozási idő, illetve bizonyos esetekben lehetőség lenne a házasság közjegyző előtt történő felbontására.

László Tamás, a Fidesz másik vezérszónoka a tervezet óriási hiányának nevezte, hogy kimaradt a szövegezésből a házastársi hűség.Frankné Kovács Szilvia, az MSZP vezérszónoka ugyanekkor elmondta: az új Ptk. megalkotása a jelenlegi országgyűlési ciklus egyik legnagyobb vállalkozása, ami deklarálja az alapvető szabadságjogok és az emberi jogok védelmét. A szocialista képviselő kiemelte az új kódex családjogról szóló részét, amely rendelkezik a bejegyzett élettársi kapcsolatról.
Forrás: MTI