Évezredek öröksége

A nagyközönség számára eddig ismeretlen régészeti leletekből nyílik kiállítás a csongrádi Tari László Múzeumban csütörtökön; a tárlat anyagát öt fiatal szegedi régészhallgató válogatta össze a közgyűjtemény raktárából - tájékoztatta Medgyesi Konstantin, a

A kiállítás az újkőkortól a középkorig terjedő időszakot öleli föl, elsősorban Csongrádon és a város környékén talált ásatási leletekből áll, de láthat majd a közönség a Magyar Nemzeti Múzeumtól és a szentesi Koszta József Múzeumtól kölcsönkapott tárgyakat is - mondta a muzeológus.

A november végéig látogatható kiállításon bemutatnak például két olyan edényformát, ami az országban sehol máshol nem fordult elő, csak Csongrád környékén. Látható lesz néhány olyan, rézből készült gyöngy is, amelyeket egy újkőkori sírban találták Csongrád-Bokros területén, s a legkorábbi Kárpát-medencei rézelőfordulások közé tartoznak.

Helyet kap a kiállításon egy Csongrád-kettőshalmi sírlelet is: az országos szinten egyedülálló obszidián kés és néhány mészkő gyöngy a rézkori nomád pásztorok életéről árul el egy-egy érdekes momentumot. Az avarok korából pedig makett formájában mutatják be a legelső, még Trogmayer Ottó által, a hatvanas években feltárt házat - adott ízelítőt a kiállításon látható anyagról Medgyesi Konstantin.

A régi korok emlékeit színes, rajzos illusztrációk és tömör, érdekes ismertetők egészítik ki. A kiállítást összeállító régészhallgatók pedig hétfő délutánonként előadásokat tartanak a tárlaton bemutatott korszakokról - fűzte hozzá a sajtóreferens.
Forrás: MTI