Marslakók nyomában

Franciaországban 1969 óta működik egy intézmény, a Geipan, amely az úgynevezett ufójelenségekkel foglalkozik. Vezetője Jacques Patenet, tekintélyes szakember, aki a védelmi minisztériummal és a csendőrséggel szoros együttműködésben összegyűjti az emberek

Az idők folyamán több mint 1600 jegyzőkönyv gyűlt össze náluk a hozzájuk tartozó nyomozati anyagokkal együtt. A jelzések száma többé-kevésbé azonos szinten mozog, de vannak kiugró időszakok. Ilyen volt például az 1980-as, az 1993-as év és most, 2008 első hat hónapja, amikor kétszer annyi bejelentés történt, mint tavaly egész évben. Ennek viszont az a magyarázata, hogy az év elején a Geipan feltette egész archívumát az internetre és ez, úgy látszik, megindította az emberek fantáziáját.
Az érdeklődés olyan nagy, hogy a honlap túlterheltség miatt gyakran elérhetetlen - írta a La Repubblica című olasz lap.

A Geipan központja Toulouse-ban van. Ideérkezik minden: bejelentések, fotók, rajzok, videók. Körülbelül egyharmaduk értékelhetetlen, ezeket kiszűrik, a többiről véleményt alkotnak a szakemberek, asztronómusok, fizikusok, űrmérnökök. A jelzések fele megmagyarázható természetes jelenséggel, északi fénnyel, villámmal, tűzijátékkal, meteoritokkal, repülőgépdarabokkal, csak egy tucatnyi marad, amely ellenáll minden logikának.

Vannak nyomozások, amelyek sokáig elhúzódnak. 1995-ben két francia földműves látta, ahogy földjükre zuhant egy izzó fémhenger. A NASA szerint ez egy orosz műhold darabja volt, de később a kutatók felfedezték rajta a náci Harmadik Birodalom jelét, és csak 2000-ben derült ki, hogy egy második világháborús lövedék darabja volt.

"A lényeg, hogy az emberek tanúskodjanak, beszéljék ki félelmeiket. Semmi ideológia, csak aprólékos nyomozómunka. Így lehet megelőzni a lehetséges kollektív fóbiákat. Nem hiszek a földöntúli életben, de azt hiszem, helyes, ha nem hagyjuk meg ezt a jelenséget a szektáknak és a sarlatánoknak" - mondta Patenet.
Forrás: MTI