Ősz lett az állatkertben is

Az ősz beköszöntével nem csak a gyermekek, hanem a miskolci állatkert egyes lakói számára is véget ért a nyári vakáció.Az állatkert pápaszemes kajmánja (Caiman crocodilus) például a nyarat az idén elkészült külső kifutójában és medencéjében töltötte.

Mivel szeptember közepére beköszöntött az ősz, és az éjszakák egyre hűvösebbek, a Dél-Amerika trópusi vizeiben honos krokodilféle beköltözött a Trópusi-házban lévő melegvizes medencéjébe. A hüllők szervezete ugyanis nem tudja önmaga szabályozni a testhőmérsékletét, hanem az a környezetük – a levegő illetve a víz – hőmérsékletétől függ - számolt be a részletekről Pilz Olivér, a Miskolci Állatkert és Kultúrpark vezetője szerdán.

Azt is elmondta, hogy szintén téli szállására vonult a nílusi varánusz (Varanus niloticus). A külső napsütötte nyári otthonából visszatért téli szálláshelyére, az Afrika-házba. A nílusi varánusz Afrika legnagyobb termetű gyíkfaja, akár 2 méter hosszúra is megnőhet.

A szurikáták (Suricata suricatta) testhőmérséklete – emlősökről lévén szó - nem függ a környezettől, mint a hüllőké, de mivel ezek a kis ragadozók Afrika forró, félsivatagos területeiről származnak, a hideget nehezen viselik. Ilyenkor a természetben esténként, amikor hűvösebbre fordul az idő, a szurikáták a maguk ásta üregekbe húzódnak, ahol a föld felszíne alatt kiegyenlítettebb a hőmérséklet.
A kifutóban maradó állatkákra éjszakánként veszélyt jelenthetnek a park körüli erdőben szabadon élő rókák és macskák, ezért esténként azokat bezárják a házukba.
Forrás: MTI