Százötven éves börtön

A magyar büntetés-végrehajtási intézetek megújításra várnak, nem csak a biztonságtechnikán, hanem az elhelyezési körülményeken is "érdemben szeretnénk változtatni" - mondta Juhász Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára pénteken Ve

Az államtitkár hangsúlyozta azt is, hogy megkezdődött a büntetés-végrehajtási dolgozók bérének "felzárkóztatása" a hasonló fegyveres testületeknél dolgozókéhoz, s ez a jövő évben is folytatódni fog.

Az államtitkár közlése szerint ma a magyar börtönökben mintegy 15 ezren töltik a büntetésüket. Juhász Gábor végül a minisztérium vezetésének elismerését tolmácsolta a veszprémi büntetés-végrehajtási intézet dolgozóinak "becsületes munkájukért".

Az ünnepségen felolvasták az igazságügyi és rendészet miniszter ünnepi parancsát, amelyben Draskovics Tibor hangsúlyozta: egyeztetésre és elfogadásra vár a büntetés-végrehajtási szervezet Felelősen, felkészülten című komplex modernizációs programja.

Ezt követően Juhász Gábor és Kökényesi Antal altábornagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka elismeréseket, jutalmakat adott át.

A 150 éves börtön történetéről és a jelenleg fogvatartottak munkáiból (festmények, kézimunkák) összeállított kiállítást Németh Éva ezredes, a veszprémi bv-intézet parancsnoka nyitotta meg. Mint elhangzott: a veszprémi várban 1847-ben kezdődtek meg az ötszintes börtön építésének munkálatai (három szint az udvar alatt, a sziklába vájva létesült), de a börtön alapító okiratán - a kazánház falába vésve - az 1858-as év szerepel a használatba vétel dátumaként.

1998-ban kormányhatározat született az ország egyetlen - egészségtelen és túlzsúfolt - várbörtöne megszűntetéséről. 2003-ban 2,5 milliárd forintos beruházással készült el a kétszáz fogvatartott befogadására alkalmas új bv-intézet. A veszprémi börtönben jelenleg 197 embert tartanak fogva, az intézmény 131 dolgozót foglalkoztat.
Forrás: MTI