Közérdekű adattal való visszaélés

A főváros VII. kerületi rendőrkapitánysága továbbra is nyomoz a BKV-nál közérdekű adattal visszaélés gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen - közölte az MTI érdeklődésére a BRFK sajtóügyeletese. Sass Oszkár elmondta: a büntetőeljárásban még senkit nem gya

Az index.hu internetes portál kedden számolt be arról, hogy egy adatvédelmi szakértő jogerősen is megnyerte a BKV ellen indított perét, a szakértő a közlekedési cég reklámhelyeit kizárólagosan értékesítő Peron Reklám Kft. és a társaság között kötött szerződésben foglaltak volt kíváncsi.
Kulcsár Zoltán a cikk szerint másfél évig várt a cégtől a válaszra, ezután feljelentést tett és ezzel párhuzamosan pert indított. A bíróság elsőfokon helyt adott keresetének és ez a döntés emelkedett a napokban jogerőre, miután a BKV visszavonta fellebbezését.

A társaság eljuttatta az adatvédelmi szakértőnek a szerződést, ám abból több sort kitakartak. A BKV-nál a portál érdeklődésére azt közölték: a közlekedési társaság kiadta volna a szerződést, azt a Peron Kft. nem engedte. Közlésük szerint a kitakaratlan változatát is megkapja tőlük Kulcsár Zoltán.

Az index.hu birtokába jutott, 1999-ben kötött szerződés szerint a Peron Kft. 5 évre kizárólagos jogot kap a BKV járművein, területein reklámok értékesítésére. A szerződés érdekessége, hogy ezt az időtartamot a Peron egyoldalú nyilatkozatával további 5 évre meghosszabbíthatta, amivel élt is a cég - tartalmazza a cikk.

A portál szerint a szerződés egyik, 2000-ben kelt módosítását Gellért Kis Gábor, az MSZP médiapolitikusa írta alá a Peron ügyvezető igazgatójaként. A Peron Reklám Kft. felügyelő bizottságába tartozik egy fővárosi szocialista politikus, Mitus Zsuzsanna is.

A szerződést az index.hu szerint korábban is megpróbálták módosítani és a BKV jelenleg is tárgyal erről. A reklámcég szerződése 2009 végén jár le.

A BKV adatkezelését kifogásolta korábban Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa is. Április végén kiadott közleményében felszólította a BKV Zrt.-t, hogy módosítsa a szabályzatát: alakítson ki olyan gyakorlatot, amely megfelel a nyilvánosság, a jogszerű adatkezelés követelményeinek. Az állásfoglalásban kiemelte, hogy a közfeladatot ellátó szervek által kötött szerződések minden fontos adata nyilvános. Ez alól csak egyes személyes adatok és a Polgári Törvénykönyvben meghatározott üzleti titok jelentenek kivételt.

A közfeladatot ellátó szervnek nyilvánossá kell tennie a szerződés minden lényeges elemét. Így bárki megítélheti, hogy a szerződéses jogok és kötelezettségek elősegítik-e a közfeladat ellátását, a szerződés tartalma összhangban van-e a jogszabályokkal - áll a közleményben.
Forrás: MTI