Csodabogár

Létezik egy bogár, amelyet mágnesként vonz a tűz. A Melanophila acuminata latin névre hallgató díszbogár a lángok közepette rakja le petéit, hogy később lárvái zavartalanul élvezhessék kedvenc csemegéjüket, a frissen elégett fát.

A tudósok előtt ismert volt, hogy a bogár potrohának két oldalán tucatnyi érzékszervvel teli mélyedés található - a bonni egyetem kutatói most kielemezték ezek szerkezetét, és megállapították, hogy a rovar igazából hallja a tüzet.

Az érzékszervek apró, vízzel teli golyócskák, amelyeket többszörös bőrréteg, úgynevezett kutikula fed. A folyadékba pedig belelóg egy picike érzőszőr - számolt be Helmut Schmitz és csapata a "Journal of Experimental Biology" című szaklapban.

A kutikula részletes elemzése során kiderült, hogy a külső rétegek különösen merevek és kemények. Ezért úgy működik a golyócska, mint egy nagynyomású tartály: ha hősugarak érik a belső, hajlékony réteget és a folyadékot, kissé megnő a víz térfogata. Mivel azonban a külső burok nem tágul, csupán az érzőszőr hajlik el.

A nyomásingadozás effajta érzékelését a kutatók a halláshoz hasonlítják. Ezzel az eszközzel a bogár a több mint tíz kilométerre lévő tüzet is érzékeli - és állítólag sokkal gyorsabban, mint az ipari infravörös szenzorok. Egyes kutatók szerint a rovar még 80 kilométeres távolságból is észleli, ha valahol tűz üt ki.
Forrás: MTI