420 millió patkány Moszkvában?

Moszkvában egyes becslések szerint minden lakosra mintegy 40 patkány jut, vagyis akár 420 millió rágcsáló is élhet a városban, de a derűlátóbb szakértők is jó 20 millióról beszélnek.

A magyarázat egyszerű: Moszkva gazdag város, sok az ételhulladék, az ósdi házak pincéi pedig remek rejtekhelyeket nyújtanak az állatoknak, az irtás pedig folyik, de nem eléggé szervezetten.

A moszkvai városi tanács ugyan előírta a háztulajdonosok számára a rágcsálók irtását, de a város illetékes cége mellett vagy 200 magánvállalat végzi a feladatot, hol itt, hol ott, s ráadásul a legkülönfélébb szerekkel és módszerekkel. A legtöbb patkány éppen azokban a negyedekben él, ahol a nem mindig hozzáértő magáncégekre bízták irtásukat.

Emellett a patkány köztudottan okos állat: a kilencvenes években az új épületekben ultrahangos berendezésekkel próbálták elriasztani őket, de gyorsan megtanulták elkerülni a veszélyes övezetet, majd később az ellenük felállított, áram alatt álló vezetékeket is. De még arra is képesek megtanítani utódaikat, hogy bizonyos mérgezett csalikat elkerüljenek, sőt, egyes mérgekre a következő generációk ellenállóvá válnak.

A rágcsálók nem kevés kárt okoznak, főleg az elektromos vezetékek borításának rágcsálásával, ami legrosszabb esetben tüzet is okozhat, vagy például időnként leállítja a metrót.

A patkányok általában nem agresszívak, csak akkor támadnak, ha kicsinyeiket védik, vagy ha sarokba szorítják őket. Ennek ellenére Moszkvában évente mintegy 350 ember fordul orvoshoz patkányharapás miatt. A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy feltétlenül orvoshoz kell menni, ha valakit patkány harapott meg, mert a farok nélkül 18-25 centiméterre is megnövő rágcsálók számos súlyos betegséget terjesztenek.

A szakemberek szerint igaz, hogy a patkányok még a betonba is képesek lyukat rágni, nem felel meg viszont a valóságnak az a hiedelem, amely szerint a moszkvai metró alagútjaiban hatalmas patkánymutánsok élnek: ez ellentmondana a biológia törvényeinek.
Forrás: MTI