100 milliónyian az állatkertben

Az egzotikus vadállattartásnak már a középkorban is voltak előzményei Magyarországon. Zsigmond és Mátyás korában ezek inkább királyi vadállatgyűjtemények voltak. A mindenki számára nyilvános Fővárosi Állat- és Növénykertet - amely egyike a világ legrégebb

Azóta legalább 100 millióan látogatót fogadott - tájékoztatta az MTI-t Hanga Zoltán, a kert szóvivője.
A megnyitás idején a kert területe nagyobb volt, összesen 18 hektárt tett ki, része volt az a terület is, ahol ma a Gundel, a Fővárosi Nagycirkusz és a Vidám Park működik. Az állatállomány nem volt olyan gazdag, mint manapság, hiányzott például az oroszlán, az elefánt, a víziló, a zsiráf az orrszarvú, jóllehet ezek ma tipikus "állatkerti fajok" - ahogyan a szakember fogalmaz. Ezek az állatok a XIX. század kilencvenes éveiben érkeztek Budapestre.


A közönség kedvence ekkoriban Kristóf, a barnamedve volt, őt Deák Ferenc is rendszeresen meglátogatta.


Az állatok mellett annak idején egyéb látványossággal csábították a közönséget: kötéltáncosok, szakállas nők, céllövő fenomének és tűznyelők szórakoztatták a nagyérdeműt.
Ez sem segített növelni a bevételt. A XX. század elején csődbe ment az állatkert, amelynek üzemeltetését ekkor Budapest vette át.


A városvezetők rögtön elhatározták, hogy átépítik az Állatkertet. A rekonstrukció 3 évig tartott, és addig a városligeti intézmény zárva volt. A kert ma műemléknek számító híres épületeit ekkor építették meg.
A két világháború között jelentős szakmai eredményt értek el az Állatkert munkatársai. Az egész földkerekségen először a budapesti kertben szaporodtak az örvösmedvék és a maszáj zsiráfok.
A második világégés idején azonban szinte teljesen elpusztult az intézmény. A háború végére a 2000 állatból csak 15 maradt életben, az épületek a szőnyegbombázástól romhalmazzá váltak.
A II. világháború utáni időkben a romos állatházakat felújították, és lassan ismét benépesült a kert. Az ötvenes és hatvanas években az állatkert akkori igazgatójának Anghi Csabának a nevéhez fűződik a zoopedagógiai tevékenység megszervezése, amely mára az egyik legfontosabb feladata lett az állatkerteknek.


Érdekes összehasonlító adatokat közöl az Állatkert szóvivője: 2008 augusztus 9-én, a 142. születésnapon 830 faj 5000 egyede lakik a kertben, míg 1866 augusztusában csak 600 állatot gondoztak ott. Akkor 11 épület volt a kert 18 hektáros területén, ma 10,7 hektáron csaknem 60, kisebb-nagyobb épület található.


A 142. születésnap alkalmából a hétvégén a 14 éven aluli gyermekek közül azok, akiknek a születésnapja valamelyik hónap kilencedik napjára esik, függetlenül attól, hogy milyen hónapban születtek, díjmentesen látogathatják az Állatkertet - tudta meg az MTI munkatársa Hanga Zoltántól.

Forrás: MTI