Igazoltan távol

Sérülés, sértődés, vagy csak szimplán a „volt jobb” effektus – hogy így, hogy úgy, de azért szépen lemaradoztak a magyar sportolók is az olimpiáról. A Hírextra összeállította a nagy hazai lemaradók top tízes listáját, s kiszámoltuk, mily

10. Verrasztó Dávid – úszás

A fiatal úszónk egyetlen nagy pechje, hogy legerősebb száma a 400 vegyes. Ebben ugyanis akár döntőbe is juthatott volna Pekingben – legalábbis a szakemberek szerint – mégsem nevezték ebben a versenyszámban. Nem nevezhették ugyanis, hiszen két társa, Cseh Laci és Kis Gergő is jobb eredményt produkált nála – egy számban pedig csak ketten indulhatnak egy nemzetből. A híres Verrasztó úszódinasztia egyik legtehetségesebb tagja néhány napja be is jelentette, hogy nem utazik el a kínai fővárosba, annak ellenére, hogy tartalékként számítottak volna rá és a 4x200 méteres gyorsváltóban is rajtkőre állhatott volna. Nem kért belőle…

A Hírextra szerint: mínusz egy döntős szereplés és egy beutaló a pszichiátriára…

9. Kovács Ági – úszás

Szegény Kovács Ági – hallhattuk úton, útfélen tavaly október óta, mikor is kipattant az ötvenhárom magyar bajnoki elsőséggel büszkélkedhető úszónőnk doppingügye. Ugyan nem mondta ki teljesen nyíltan, de biztosra vehető: ez a botrány is szerepet játszott abban, hogy januárban bejelentette, már Peking előtt végleg kiszáll a medencéből. Olimpiai bajnokunkat azzal szekálták, hogy nem adott megfelelő mintát a doppingellenőröknek, a szövetség fegyelmi tárgyalásán azonban ártatlannak találták. Ennek ellenére lemondta negyedik ötkarikás fellépését. Azóta találgatják, mi lehetett ennek a valódi oka, de mi inkább higgyük el neki azt a variációt, hogy lelkileg megviselte a hercehurca.

A Hírextra szerint: mínusz egy pontszerzés, de legalább Roger Moore nem lett megváratva…

8. Benedek Dalma – kajak

Na, ő nem fog teljesen hiányozni Pekingből, hiszen tartalékként jelen lesz és vár majd a beugrási lehetőségre. S hogy miért alakult így? A kajakos lányok alkotta kis különbejáratú társadalom ugyanis két részre szakadt: Benedeknek így a Kovács Kati féle párossal és négyessel kellett megküzdenie a válogatón. Ráadásul egyesben is kikapott, ezzel biztossá vált, hogy hiába ő a második legjobb a magyar lányok között, úgy néz ki, nem indul Pekingben. Az ő hiányzása tehát még el is fogadható, hiszen helyette is klasszisok ragadnak majd lapátot a Sunji Evezős és Kajak-kenu Parkban. Persze mint embert, nem győzzük sajnálni – még akkor is, ha ő azt mondja: majd Londonban megmutatja.

A Hírextra szerint: mínusz egy aranyérem és egy dobogó, de ha nem ő, hát más megnyeri…

7. Steinmetz Ádám – vízilabda

Bevallom, nem lettem volna Kemény Dénes helyében, amikor kihirdette az olimpiára utazók névsorát. Hiszen bárkit is hagy itthon, megkapja a szurkolóktól… Az Athénban már olimpiai bajnokká érő Steinmetz kimaradása azért sem meglepő, mert már a tavalyi világbajnokságra sem vitte el kapitány. A klasszis center persze csalódott volt a döntést követően, de neki is meg kell értenie: Kemény csak akkor alszik nyugodtan, ha biztos abban, hogy a lehető legjobb összeállításban küldi harcban a fiait. S ebbe a legjobb összeállításba most nem jut hely a centernek. Nem egyszerű ez: ha ugyanis a helyettese, Kis Gábor jól játszik majd, nem fog senkinek sem hiányozni Steinmetz. Ha viszont Kis betlizik, Steinmetz sem tud segíteni a tévé elől a csapaton…

A Hírextra szerint: mínusz egy klasszis center, plusz egy jó formában pólózó agilis fiatal.

6. Fábiánné Rozsnyói Katalin – kajak (edző)

Ki hitte volna mondjuk Athén után, hogy Fábiánné nemkívánatos személy lesz egy olimpián? Most ugyanis ez a helyzet – a kiváló kajakedző akár nyaralást is tervezhet augusztusra, mert tanítványai szép lassan eltűntek mögüle. Tudják, Janics Natasával kezdődött minden, aztán pedig mindenki cserbenhagyta a szakajtónyi világbajnoki és olimpiai érem (köztük megannyi arany) egyik fő letéteményesét. Viszont kétségtelen tény: ha valamelyik volt tanítványa behúz egy érmet – s valljuk meg, erre azért elég nagy esély ígérkezik – annak az éremnek (aranynak) az elhódításában benne lesz az ő keze is. Persze ennek a kéznek már senki sem fog kezet csókolni…

A Hírextra szerint: mínusz egy kiváló szakember, plusz a kincset érő nyugalom…

5. Módos Péter – birkózás

Ötvenöt kiló tömény birkózóizom sem tudta legyőzni a baktériumokat, Módos Péter elfertőződött válla miatt biztos, hogy csak itthonról nézheti az olimpia küzdelmeit. A kötöttfogásban remeklő fiatal, mindössze húsz éves kiválóságnak azt tanácsolták az orvosai, hogy ne kockáztasson – a teljes felépülés után majd újra megpróbálhatja megszerezni a kvótát a londoni játékokra. Húsz évesen még számos jó év áll előtte, s ő maga is azt mondja: össze fogja szedni magát és már a következő alkalommal, négy év múlva az aranyért fog küzdeni. Higgyük el hát neki és reménykedjünk a mielőbbi gyógyulásában.

A Hírextra szerint: mínusz egy pontszerző hely (esetleg éremszag vegyülve az izzadságszaggal).

4. Férfi kézilabda válogatott

A szívem szakad meg, hogy nem láthatom Puljezevics Nenadot (hm, miért húzta alá a helyesírás ellenőrző, hiszen magyar nyelvre van állítva?) az olimpián, amint hajtja, űzi a társait. De hát így alakult, a fiúk nem tudták kiharcolni a részvételt, ezen már kár keseregni. A nőknél például általános döbbenetet jelentett a dánok távolmaradása, kritizálták is a kvalifikáció rendszerét. Az például nem meglepetés, hogy kosár és röplabdában mindig sansztalanok vagyunk az olimpiát illetően, de hogy Nagy Laciék se tudjanak kijutni…

A Hírextra szerint: mínusz egy pontszerző hely, de legalább Puljezevics vérnyomása rendben lesz…

3. Nagy Tímea – vívás

Sokak személyes tragédiája. A felejthetetlen győzelmei Sydneyben és Athénban a magyar sport legnagyobbjai közé emelik. A kvalifikáció során viszont két magyar párbajtőröző is elé került: Mincza-Nébald Ildikó és Szász Emese képviseli majd a fegyvernemet a pekingi páston. Pedig ígértek neki szabadkártyát is a nemzetközi szövetségből, de végül ezt sem kapta meg. Az pedig, hogy most nem rendeznek női csapatversenyt párbajtőrben, nos az tette igazán lehetetlenné Nagy olimpiai reményeit.

A Hírextra szerint: mínusz egy érem, plusz egy nem kevésbé ígéretes olimpikon…

2. Berki Krisztián – torna

Amíg Nagy Tímea legalább szurkolhat a helyén vívó társának, addig a lólengés európa-bajnoka és világbajnoki ezüstérmese jobban teszi, ha nem mondogatja a helyette szabadkártyát kapó jemeni Nasvan al-Harazi nevét. A világ 167. legjobb tornásza ugyanis úgy kapta meg a magyar fiúnak járó zöld utat, ahogyan azt legfeljebb néhány jobban sikerült maffiafilmben látni: útját valószínűleg finom bankjegyekkel hintették be. De ez már a gyengécske magyar sportdiplomácia sara, Berki ugyanis az ötkarikás megmérettetésre is vadonatúj programmal készült, rajta nem múlt volna semmi.

A Hírextra szerint: mínusz egy biztos aranyérem.

1. Kolonics György

Abban azt hiszem mindannyian egyetértünk, hogy Koló fog a legjobban hiányozni Pekingben. Hiányozni fog a sportolóknak, hiányozni fog a szurkolóknak és mindenkinek, aki egyszer is kimondja: olimpia…

A Hírextra szerint:  elvesztettünk egy kiváló, példás sportembert, s pluszba kaptunk sok-sok fájdalmat és az ürességbe motyogott „miérteket”…

Az olimpiával kapcsolatos híreket folyamatosan online lehet hallgatni a PontFM 88.1 sportrádióban, melyet az alábbi linken lehet elérni: www.pontfm.hu