Szputnyik-vírus

A vírusok is kaphatnak vírusos fertőzést - közölték francia kutatók a Nature című tudományos folyóirat eheti számában. A felfedezés megmagyarázhatja, hogyan cserélnek géneket és mitől alakulnak át oly gyorsan a vírusok.

Az első mesterséges hold után Szputnyiknak nevezték el felfedezői azt a kis méretű vírust, amelyet egy szintén most felfedezett óriásvírusban talált Bernard La Scola kutatócsoportja. A nagyobb vírust egy párizsi hűtőtoronyban izolálták a marseille-i Université de la Mediterranée munkatársai.

A Szputnyik meglepően nagy génkeveredést állított elő gazdavírusától és más mikroorganizmusoktól zsákmányolt génekkel. Azt már eddig is tudták a mikrobiológusok, hogy a vírusok megfertőzhetnek baktériumokat, de a Szputnyik az első példa arra, hogy vírusokkal is képesek erre.

A felfedezés rávilágíthat arra, mitől mutálódnak oly gyorsan a vírusok, hiszen e tulajdonságuk miatt bonyolult megküzdeni velük gyógyszerekkel és vakcinákkal. Egyúttal azt az érvelést is tovább erősíti, hogy a vírusok élő szervezetek annak ellenére, hogy nincsenek sejtjeik.
Forrás: MTI