Csökken az öngyilkosságok száma

Tavaly követtek el a legkevesebben, 1375-en öngyilkosságot a Cseh Köztársaság megalakulása, 1993 óta az országban, s a csökkenést szakemberek a jobb orvosi-lelki ellátással és a növekvő gazdasággal magyarázzák - írta a Mlada fronta Dnes című lap.

"A csehek elégedettek a gazdasággal. Úgy érzik, jól jönnek ki. A Cseh Köztársaságban a pszichológiai problémákkal küzdő emberek számára kialakított biztonsági háló is jó. Különféle krízisközpontokat alakítunk ki" - indokolta a csökkenést Ladislav Csemy, öngyilkosságokra szakosodott pszichiáter, aki szerint egyre több depressziós fordul orvoshoz (és előzi meg ezáltal a tragédiát) Csehországban.

Kedvező hatása volt annak, hogy tavaly a prágai önkormányzat fémkorlátot szerelt fel a Nuselsky hídra, ahonnan hagyományosan sok életunt vetette magát a mélybe. Míg korábban szinte hetente próbált valaki öngyilkos lenni a halálba ugrók szimbólumává vált hídról, most csak évi 1-2 esethez kell kivonulniuk a mentőknek.

A statisztikai szerint az idős, beteg, 80 fölötti emberek követték el a legtöbb öngyilkosságot, kritikus a negyven éves kor utáni pár év is, és a statisztikai adatok alapján a férfiak körében négyszer gyakoribb az öngyilkosság, mint a nők között.

2007-ben 100 ezer cseh közül tizenöt vetett véget életének önkezűleg, ezzel az ország megközelíti az Európai Unió átlagát.

Csehországban legutóbb a prágai tavasz eltiprása, a szovjet megszállás utáni években tetőzött az öngyilkossági hullám: akkoriban évente mintegy 2500 cseh vetett véget az életének önkezével.
Forrás: MTI