Ukrajnából indul a Tisza-túra

Az idén 41. alkalommal vág neki több mint 750 kilométeres távjának a Kárpátalján található Bustyaházától a Nemzetközi Tisza-túra. A július 24. és augusztus 3. közötti első szakasz szervezője és indítója a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Természetbarát Szöve

"Talán ez a Tokajig tartó szakasz a legszebb, legromantikusabb a Felső-Tiszán" - állítja Haraszti Béla. A szövetség elnöke szerint a kárpátaljai szakasz vadvízi jellegű, csak az evezni jól tudó egy- vagy kétszemélyes vadvízi, illetve túrakajakokkal, kenukkal hajózható biztonságosan.

"Újdonság az idén, hogy még egy plusz előtúrán vehetnek részt a legbátrabbak. Már elutazott a táborhelyre az a 34 raftingoló, akik a Fehér- és Fekete-Tisza találkozásától ereszkednek le Bustyaházáig" - mondta Haraszti Béla.

A természetbarát szövetség fájlalja, hogy az a 130-150 túrázó, akik Bustyaházáról indulnak, az ukrán-magyar határt vasárnap nem léphetik át a vízen, csak a Tiszaújlak és Tiszabecs közötti közúti határátkelőn. - "Még az egykori Szovjetunió bizalmatlan légkörében is engedélyezték ezt az egyszeri alkalmat a határvizen történő átkelésre" - jegyezte meg Haraszti Béla.

A hét végére már több száz vízi túrázó gyűlik össze a tiszabecsi táborhelyen. Innen hétfőn együtt indulnak a következő táborhelyig. Miután a folyó Tiszabecs és Szatmárcseke, illetve Tiszamogyorós és Tuzsér közötti 40 kilométeres szakasza határvíz, így itt csak a balparton köthetnek ki azok, akik elfáradtak, vagy éppen hűsölni akarnak a víz fölé hajló árnyas fák alatt.

Haraszti Béla elmondta, nem sikerült engedélyt kapniuk egy másik újdonságra sem. A természetbarátok ugyanis azt tervezték, hogy a 625-ös és 620-as folyamkilométernél, a magyar-szlovák határon, a túloldalon kötnek ki, s Kistárkányban létesítenek egy hivatalos táborhelyet. Helyette a hagyományos tuzséri táborozás maradt.
Forrás: MTI