Végveszélyben az osztrigák?

Az elmúlt hetekben a francia tenyészetekben az állomány 40-100 százaléka pusztult el

Az elmúlt negyven évben nem volt olyan rossz osztrigatenyészet Franciaországban, mint idén. A fiatal állatokat az egyik feltételezés szerint titokzatos kór tizedeli.

Az elmúlt hetekben a fiatal, egy-két éves osztrigaállomány 40-100 százaléka elpusztult - közölték a francia osztrigatenyésztők. Ez sokkal magasabb arány, mint a korábban tapasztalt természetes elhullás, amely általában 30 százalékos. A titokzatos kór nem kíméli Franciaország egyetlen osztrigatenyésző vidékét sem. A legrosszabb a Thau sósvízű tónal a helyzet, amely az ország délnyugati részén lévő Montpellier városhoz van közel.

A klímaváltozás miatt 1995 óta folyamatosan emelkedő vízhőmérséklet miatt az osztrigák valószínűleg sebezhetőbbé váltak, de a szakértők szerint még nem melegedtek föl élőhelyeik annyira, hogy emiatt létük forogna veszélyben.

Az is lehetséges, hogy az osztrigák hirtelen stressz következtében pusztultak el tömegesen. Júniuban ugyanis hirtelen hőmérsékletváltozások voltak, ez is okozhatta a kagylók vesztét.
Szakértők szerint a legrosszabb eshetőség az volna, ha titokzatos kór támadta meg az állatokat. Ez történt a hetvenes években, az utolsó nagy osztrigapusztulásnál. A vírus azonosítása egy-két évbe is beletelhet.

A francia gazdák új tenyészeteket hoznak létre az elhulltak helyett, remélve a legjobbakat. De a mostani pusztulás mindenképpen érezteti hatását még a 2009-es, 2010-es és 2011-es osztrigaszezonban is.

Franciaország Európa legnagyobb osztriga-szállítója. Világviszonylatban pedig negyedik Kína, Japán és Dél-Korea után. A franciák évente 130 ezer tonnát tenyésztenek az ínyencségből 15-20 ezer helyi gazdaságban.

Forrás: Delta