A tehenek és a globális felmelegedés

A tehenek metánkibocsátását vizsgálják argentin tudósok. A dél-amerikai ország a világ egyik vezető marhahús-termelője, ahol 55 millió tehén legelészik. Egy tehén naponta akár 1000 liter metánt is kibocsáthat, márpedig ez a gáz 23-szor veszélyesebb a glob

A tehenek az egyik, globális fölmelegedést okozó gáz, a metán fő termelői - állítják régóta a szakértők.

Argentin kutatók azt is kiszámolták, hogy a tehenek bocsátják ki Argentína üvegházhatású károsanyagának 30 százalékát. Az ország a föld egyik legnagyobb marhahús-termelője: több mint 55 millió kérődző négylábú legel szerte a pampákon.

Hogy a tehenek gázkibocsátását tanulmányozzák, az argentin tudósok most műanyag dobozokat erősítettek az állatok hátára.

Guillermo Berra, a Nemzeti Agrártudományi Intézet munkatársa szerint egy tehén 800 és 1000 liter közti mennyiségű (28-35 köbméter) gázt bocsát ki naponta. A metán pedig, amelynek jelentős forrásai még a szemétlerakó telepek, a szénbányák és a szivárgó gázvezetékek is, 23-szor nagyobb arányban segíti elő a globális felmelegedést, mint a szén-dioxid.

A kutatók olyan eljárásokat is vizsgálnak, amelyek segítségével "fejleszthetik" a tehenek emésztését. Állítják, hogy ha szalma helyett lóherével és lucernával táplálnák a teheneket, azzal 25 százalékkal csökkentenék az állatok metánkibocsátását, imigyen lassítva a globális felmelegedést is.
Forrás: inforadio.hu