Bajban a selyemipar

Bajban van az indiai selyemipar, mivel a májusi földrengés miatt súlyos hiány mutatkozik a korábban Kínából beszerzett nyers selyemből.

A szecsuáni katasztrófában 70 ezer ember lelte halálát.
Az indiai selyemipar vezető szervezetei szerint a földrengés áldozatának tekinthető az a mintegy hatvanezer faluban élő egymillió ember is, aki az indiai selyemgyártásban érintett - jelentett a BBC hírszolgálata.

India évente tízezer tonna nyers selymet importál Kínából. Az ország selyemfonál-termelése évi 16 ezer tonna.

A földrengés azonban tönkretette az eperfakertek legnagyobb részét, így Kína még a hazai termelőit is nehezen tudja ellátni nyers selyemmel, nemhogy exportra is futná.

(A nyers selymet az eperfa leveleivel táplálkozó selyemhernyó állítja elő, amikor begubózásakor 3 ezer méternyi selyemfonalat fon maga köré.)

A rengés előtt India 20-21 dollárért (2900-3000 forint) vett egy kiló nyers selyemfonalat Kínától, ám azóta az ár kilónként minimum 6 dollárral (877 forint) emelkedett.

A selyemtermelőknek a szintetikus selyemfonalat előállítókkal is versenyezniük kell. A műselyemgyártás ráadásul az igazi selyem előállításának 20 százalékába kerül.

Az indiai selyemipar képviselői most azt szeretnék elérni, hogy a kormány törölje el a Kínából érkező nyers selyem importvámját a válságos helyzet enyhítésére.
Forrás: MTI