Terjedőben a beteges játékszenvedély

Erősen terjed Szerbiában a beteges játékszenvedély, s egy becslés szerint már 200 ezerre tehető azok száma, akiket patologikusnak minősíthető vonzalom fűz a nyerőjátékok különböző fajtáihoz.

A fogadóirodák mellett országszerte gomba módra szaporodnak a pénznyelő automatákkal teli játéktermek is, s ezek rabjainak száma ma már az alkoholistákéval és a kábítószerezőkével vetekszik - állapította meg a Herc nevű, a patologikus játékszenvedély megelőzésével foglalkozó alapítvány, amelyet Dejan Stankovic író hozott létre. Korábban ő is a nyerőjátékok rabja volt, s Szerep című regényében alaposan körül is járta a pusztító, gyakran családokat tönkretevő szenvedélyt.

A Herc SOS-vonala szinte állandóan cseng - játékbetegek, s a játékbetegségtől szenvedő családok tagjai tárcsázzák a mobilszámot. Igen gyakran elkeseredett szülők, akik nem tudják, mit tegyenek játékszenvedélytől rabul ejtett kamasz gyerekeikkel. Nemrég, egyik éjjel elkeseredett anya kért tanácsot a Herc ügyeletesétől, miután a fia bejelentette, hogy 12 eurós játéktermi adóssága miatt öngyilkos lesz.

A sajátos szenvedélybetegségben szenvedők között külön kategóriát képeznek a televíziós nyerőjátékok rabjai. Egy belgrádi nő arra panaszkodott, hogy havi 50 ezer dinár (több mint 150 ezer forint) a telefonszámlája, mert nem képes elszakadni a képernyőtől, egyfolytában csak tárcsáz, tárcsáz, mert még reméli, hogy egyszer valamelyik játéktól vissza is hívják, adásba kerül, s esetleg nyerhet.

Az alapítvány adatai szerint a belgrádi államkassza több mint 100 millió euróval gyarapodott tavaly a szerencsejátékok adójából. A Herc azt szeretné, ha ennek 1 százalékát e bevételi forrás apasztására, a családokat - tehát sok százezer embert - tönkretevő szerencsejáték-betegség elleni harcra fordítanák.
Forrás: MTI