Kicsinyes oroszok

Az orosz lakosság ötöde kicsinyes, legalábbis erre az eredményre jutottak a Közvélemény Alapítvány (FOM) kérdezőbiztosai egy közelmúltban végzett felmérés során, amelynek keretében 100 település 1500 lakosát faggatták ki.

A válaszadók csaknem kétharmada (65 százaléka) határozottan állította, hogy soha nem hozott kicsinyességből semmiféle döntést. További 13 százalék nem emlékezett, hogy kicsinyeskedett-e élete során. A megkérdezetteknek csupán 19 százaléka vallotta be, hogy néha kicsinyeskedik, 2 százalékuk döntését viszont gyakran motiválja ez a jellemvonás - olvasható a FOM honlapján.

A kicsinyes cselekedetek motívuma leggyakrabban a takarékoskodás: akad, aki hajlandó egy távolabbi gyógyszertárba elmenni, ha ott olcsóbban kapja meg a kívánt patikaszert. A válaszadók némelyike kizárólag árleszállításkor shoppingol, akad, aki nem bánja, ha gyenge az áru minősége, feltéve, ha olcsón szerezheti meg a kívánt terméket. A megkérdezettek 3 százaléka kicsinyességből tagadja meg magától az áhított tárgyat, mondván, hogy sajnálja a pénzt.

Némelyeknél (2 százalék) a kicsinyesség abban nyilvánul meg, hogy nem hajlandóak, vagy nagyon kelletlenül kölcsönöznek pénzt ismerőseiknek. A válaszadók 1 százaléka a családtagokon spórol, sajnálva a pénzt virágra, apróbb ajándékokra.

Az oroszoknak sokkal inkább feltűnik mások kicsinyessége: a válaszadók mindössze 10 százaléka mondta, hogy életében még soha nem akadt össze ilyen emberekkel. A megkérdezettek 39 százaléka néha, további 38 százalék viszont gyakorta találkozik - szerinte - kicsinyes és irigy emberekkel.

Az oroszok háromnegyede a kicsinyességet a tehetős embereknek tulajdonítja. A megkérdezettek 56 százalékának amúgy ellenszenvesek kicsinyes honfitársaik, 20 százalékuk viszont pozitívumnak tekinti eme emberi tulajdonságot, mondván, hogy ez az anyagi boldogulás egyik feltétele, 12 százalék közömbös, a többiek pedig nem tudták megítélni, hogy rokonszenvesnek vagy antipatikusnak tartják-e ezt a jellemvonást.
Forrás: MTI