Kutyákkal a rák nyomában

Új kutatási eredmények megerősítik, hogy a kutyák szaglását fel lehet használni egyes rákfajták korai felismerésére. A kutyák kivételes képességeit korábbi vizsgálatok bizonyították, 2004-ben hólyagrákot, két évvel később pedig tüdő- és mellrákot ismertek

A most publikált eredmények szerint a kiképzett ebek képesek különbséget tenni a petefészekrák különböző fajtái között is, ráadásul már a tumor kialakulásának nagyon korai szakaszában azonosítják annak szagát.

A szerzők elismerik, hogy az állatokat nehéz lenne alkalmazni a klinikai gyakorlatban - mivel sok tényező befolyásolhatja eredményességüket -, szerintük ugyanakkor mindenképpen szükség van a kísérletek folytatására, csak ezek révén tárhatók fel ugyanis a kutyák valódi képességei.

A kutatást a Göteborgi Egyetemen dolgozó Horváth György vezette, a munkában svéd és magyar munkakutya-egyesületek működtek közre.

A petefészekrák háromszor nagyobb eséllyel vezet halálhoz, mint a mellrák. A Yale Egyetem kutatói februárban jelentették be, hogy az általuk kifejlesztett vérteszt 99 százalékos pontossággal kimutatja a betegséget; jelenleg a klinikai vizsgálatok zajlanak.
Forrás: InfóRádió